Sztuczna Inteligencja diagnozuje raka

przenosnepl_googlehealth

Niedawno świat obiegła informacja, że Sztuczna Inteligencja (AI) stworzona przez naukowców Google Health diagnozuje raka dokładniej niż doświadczeni radiolodzy. To dzięki stałemu szkoleniu AI do wykrywania zmian nowotworowych.

Tysiące zdjęć z mammografii

Podstawą szkolenia sztucznej inteligencji były zdjęcia z mammografii piersi wielu tysięcy kobiet ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ten najnowszy stworzony przez Google Health model AI diagnozował raka piersi na podobnym poziomie dokładności co radiolodzy z wieloletnim doświadczeniem. Dodatkowo okazało się, że liczba przypadków wykrycia raka, którego faktycznie nie ma, stosunku do diagnoz medyków – w USA aż o 5,7 proc. w USA, a w Wielkiej Brytanii o 1,2 proc. Mniejsza była też liczba przypadków, kiedy raka nie zdiagnozowano, a jednak zmiany nowotworowe były obecne (w USA o 9,4 proc., a w Wielkiej Brytanii o 2,7 proc.).

Dokładniejsze diagnozy

To bardzo obiecujące, zwłaszcza że sztuczna inteligencja stawiała diagnozy wyłącznie na podstawie zdjęć mammograficznych, podczas gdy radiolodzy i lekarze mieli do dyspozycji także historię medyczną pacjentów oraz zdjęcia z wcześniejszych badań. Sami naukowcy Google Health uważają tę sytuację za przełomowy moment w mammograficznych badaniach przesiewowych, które są obecnie najpowszechniejszym i najskuteczniejszym sposobem wykrywania raka piersi. Diagnozy będą dokładniejsze i bardziej rzetelne.

Przełomowe osiągnięcie

Osiągnięcie jest przełomowe jeszcze z jednego względu. Rak piersi do drugi w kolejności rodzaj nowotworu, który jest przyczyną śmierci kobiet (pierwszy to rak szyjki macicy). W Polsce każdego roku rak piersi wykrywany jest u 18-19 tys. kobiet. 6 tys. z nich umiera. Tymczasem szybko wykryty nowotwór, daje szanse na całkowite wyleczenie. Tak więc jego szybsze i bardziej dokładne diagnozowanie wtedy, kiedy nie ma jeszcze żadnych symptomów, to ratunek dla wielu kobiet, które z powodu błędnych lub opóźnionych diagnoz mogłyby nie przeżyć choroby nowotworowej. Sztuczna Inteligencja, choć wyszkolona przez człowieka, może go w tym zakresie prześcignąć – dla dobra człowieka.

Google Health

Wsparcie Sztucznej Inteligencji w wykrywaniu raka piersi to niejedyne osiągnięcie naukowców z Google Health. AI jest wykorzystywana również z diagnozowaniu raka płuc, chorób oczu czy ostrych, zagrażających życiu urazów nerek i wielu innych problemów medycznych. 

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X