Virgin Hyperloop już za 9 lat!

przenosnepl_kadr z filmu wizualizacji superszybkiej kolei ludzie w nowoczesnej kapsule transportowej

Virgin Hyperloop już za 9 lat!

Virgin Hyperloop to projekt superszybkiego transportu, który według zapowiedzi twórców ma ruszyć w 2030 roku, a więc już za 9 lat! Nie jest to wbrew pozorom, pieśń przyszłości. Pierwsze testy już za nami.

Pierwsi ludzie w superszybkiej kapsule

Virgin Hyperloop to jedna z firm Virgin Group należących do Richarda Bransona, jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Powstała po to, by rozwijać superszybki transport, który jak głosi jej hasło „łączy miasta w minuty” (ang. „connects cities in minutes”). Cały system jest od kilku lat tworzony i testowany na specjalnym torze DevLoop w okolicach Las Vegas. Tor to właściwie tuba o długości 0,5 km, gdzie kapsuła Hyperloop może osiągnąć prędkość nawet 400 km/h. Innowacyjny transport jest już po pierwszych testach, w których wzięli udział ludzie. Dokładnie 8 listopada 2020 r. ochotniczka Sara Luchian oraz Josh Giegel, współzałożyciel Virgin Hyperloop zostali pierwszymi pasażerami kapsuły XP-2, która rozpędziła się do 176 km/h.

ZOBACZ FILM:

Hyperloop – kto będzie szybszy?

Technologia hyperloop rozwijana jest przez innowatorów na całym świecie. Tematem zajmuje się oczywiście Elon Musk, ale i my, Polacy, nieźle sobie radzimy w tej innowacyjnej dziedzinie. Wydaje się jednak, że Branson i jego inżynierowie są najbliżsi faktycznego wdrożenia tej formy transportu na masową skalę, bo jak dotąd nikt jeszcze nie „przewiózł” w kapsule ludzi. Na wyobraźnię działa także bardzo materiał wideo stworzony przez Virgin Hyperloop, który pokazuje, jak będzie wyglądać cała infrastruktura oraz sama kapsuła wewnątrz. Oczywiście, z pasażerami.

ZOBACZ FILM:

Hyperloop na świecie

Firma Bransona już buduje centrum certyfikacji szybkiej kolei hyperloop, które będzie zlokalizowane w Zachodniej Wirginii (USA). Ma tam powstać największy na świecie tor testowy i fabryka kapsuł, ale przede wszystkim będzie to zagłębie światowej klasy ekspertów z dziedziny kolejnictwa. Według planów, pierwsze komercyjne połączenia, które skomunikują amerykańskie metropolie, będą gotowe do 2030 roku. Niezależnie od tego, powstaną także pierwsze linie Hyperloop w innych krajach świata, m.in. w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Indiach.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X