iPhone składany ekran i powrót Touch ID?

przenosnepl_smartfon apple iphone z kolorową tapetą na ekranie leży na czarnym tle

iPhone – jakie nowości na jesieni?

Amerykański koncern Apple nie chce być w tyle za konkurencją i zaczął prace nad iPhonem ze składanym ekranem – podają media za agencją prasową Bloomberg. Do smartfonów tej marki ma także powrócić funkcja Touch ID, tyle że… schowana pod ekranem.

Apple w tyle za konkurencją

Jak raportuje agencja, działania konstruktorów i testy dotyczą obecnie jedynie prototypu składanego ekranu, który miałby trafić do iPhone’ów w przyszłości. Według doniesień, wyświetlacz ma przypominać te już wypuszczone na rynek przez konkurencję, m.in. Motorolę i Samsunga. Chodzi o modele typu Motorola razr i Samsung Galaxy Z flip. Ale jak twierdzi Bloomberg, Apple rozważa stworzenie składanych ekranów różnej wielkości, które rozkładałyby się maksymalnie do rozmiarów iPhone’a 12 Pro Max.

Na razie nie ma przecieków, kiedy miałby się pojawić pierwszy iPhone z takim ekranem, ani czy Apple planuje także inne modele ze składanymi wyświetlaczami, np. potrójnie składane, jak opisywane przeze mnie niedawno pomysły Samsunga i OPPO.

Touch ID pod ekranem

Panująca pandemia i konieczność zasłaniania twarzy maską sprawiła, że Apple planuje wdrożenie w kolejnym iPhonie (nr 13) ekranowego czujnika odcisków palców, który pozwoli na szybsze uruchomienie telefonu, gdy będziemy mieli zakrytą twarz. Dla tych, którzy co chwila muszą teraz wklepywać kod, mimo że mają funkcję Face ID to znaczące udogodnienie.

Patent na Touch ID pod wyświetlaczem Apple uzyskał we wrześniu ubiegłego roku. Miał to być kolejny krok na drodze do realizacji marzenia o pojedynczej tafli szkła, bez ramki i wycięcia. Jeden front na wiele ekranów wymaga jednak możliwości osadzenia pod ekranem zarówno Face ID, jak i Touch ID. Wygląda na to, że koronawirus przyspieszy prace w tym kierunku.

Inne nowości

Wśród nowości jest też zapowiadana opcja korzystania z funkcjonalności AirTags, tj. inteligentnego lokalizatora pomagającego w znalezieniu zagubionych przedmiotów, np. portfela czy kluczyków.

Pojawiają się też głosy, że gigant z Cupertino rozważa rezygnację z portu Lightning w niektórych modelach iPhone’ów w kierunku… ładowania bezprzewodowego.

Co faktycznie czeka nas w przyszłym roku i kolejnych latach ze strony Apple, dowiemy się zapewne dopiero w listopadzie, podczas dorocznego Apple Event.

Anoda