Chip na otyłość

przenosnepl_Kobieta stresująca się dietą. Młoda dziewczyna płacze i siedzi na podłodze z wagą

Chipem w otyłość

Chip wszczepiony do żołądka pomoże w walce z otyłością. Naukowcy z TAMU (Texas Agricultural and Mechanical University) opracowali urządzenie, które będzie regulować apetyt.

Gdy z jednej strony coraz liczniejsze są (o, zgrozo!) spekulacje antyszczepionkowców na temat chipowania nas przez Billa Gatesa szczepionką na COVID, jak muzyka dla moich uszu brzmią doniesienia z teksańskiej uczelni. Oto zespół prowadzony przez profesora Sung Il Park stworzył innowacyjny chip, który będzie wspierać walkę z otyłością. Może nawet zapobiec kosztownej i ryzykownej operacji zmniejszenia żołądka u osób, które się do niej obecnie kwalifikują. Niewielkie urządzenie, o długości ok. 1 cm pomoże bowiem naszemu organizmowi odczuwać uczucie sytości w momencie, gdy nie potrzebuje już więcej pokarmu.

Chip w żołądku

Chip ma kształt wiosła, jest zbudowany z baterii i anteny, znajdujących się u jego podstawy, oraz z elastycznego końca, który został wyposażony w diodę micro LED. Umieszczone w żołądku, urządzenie zakotwicza się w zakończeniach nerwu błędnego, za pomocą którego mózg komunikuje się z różnymi organami, w tym z żołądkiem. – Chcieliśmy stworzyć urządzenie, które nie tylko wymaga minimalnej operacji przy implantacji, ale także pozwala nam stymulować określone zakończenia nerwowe w żołądku – mówi Sung II Park, adiunkt na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej i szef zespołu badawczego. – Nasze urządzenie ma potencjał, aby robić obie te rzeczy w trudnych warunkach żołądkowych, co w przyszłości może być bardzo korzystne dla osób potrzebujących dramatycznych operacji odchudzających.

Jak to działa?

Chip jest bezprzewodowy i można nim sterować z zewnątrz. Kluczowe jest połączenie się go z nerwem błędnym, który naukowcy w ostatnich latach uważają za główny cel wspierający walkę z otyłością. Korzystają w tym celu z urządzeń medycznych, stymulujących zakończenia nerwu błędnego, by ograniczać uczucie głodu. Niestety, urządzenia te mają konstrukcję podobną do rozrusznika serca, włącznie z przewodami podłączonymi do źródła prądu, które zapewniają wstrząsy elektryczne działające na zakończenia nerwowe.

Technologia badaczy z TAMU znacząco zmniejszyła rozmiary takiego stymulatora i wprowadziła możliwość łączności bezprzewodowej. To milowy krok w leczeniu otyłości.

Anoda

Źródło: TAMU

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X