Jaką baterię dziś założysz? Energia z ludzkiego ciała

czy ludzkie ciało wytworzy energię zdolną do naładowania telefonu

Jeszcze trochę i baterie będziemy nosić jak biżuterię. Po doniesieniach na temat nowego wynalazku uczonych z Uniwersytetu w Buffalo i Instytutu Półprzewodników Chińskiej Akademii Nauk jestem w stanie wyobrazić sobie pierścionek-baterię czy bransoletkę, za pomocą której naładuję swojego smartfona.

Wracamy do tematu energii z ludzkiego ciała. Tym razem urządzenie, które może generować energię z ruchów ciała, stworzył zespół uczonych z Uniwersytetu w Buffalo i Instytutu Półprzewodników Chińskiej Akademii Nauk. Jest to pokryta złotem tabliczka, która wytwarza energię wykorzystując wyłącznie ruchy ciała.
– Ciało ludzkie jest obfitym źródłem energii. Pomyśleliśmy – dlaczego nie wykorzystać go do samodzielnego wyprodukowania energii? – mówi Qiaoqiang Gan, główny autor badań. Dzięki temu urządzeniu jest szansa, że w przyszłości będzie można naładować telefon za pomocą ruchów palców.


TENG to dwie cienkie złote folie, z których jedna jest pofałdowana. Folie są oddzielone warstwą polidimetylosiloksanu (PDMS), substancji opartej na krzemie, którą wykorzystuje się obecnie na przykład do produkcji soczewek kontaktowych. Takie generatory składają się z dwóch różnych materiałów, z których jeden to donor elektronów, a drugi – akceptor. Kiedy są złączone, elektrony przepływają z jednego do drugiego, dlatego na przykład zwyczajne zgięcie palca powoduje tarcie między warstwami złota i PDMS, a to z kolei umożliwiając przepływ ładunków. A im większe tarcie, tym większa ilość wyprodukowanej energii.


TENG ma dość spore rozmiary – 1,5 na 1 cm – i jest w stanie dostarczyć maksymalne napięcie 124 woltów. Dziś nie wystarcza to do naładowania smartfona, ale sam fakt prac nad nim daje nadzieję, że w przyszłości będzie to możliwe.


Anoda