Jaką baterię dziś założysz? Energia z ludzkiego ciała

czy ludzkie ciało wytworzy energię zdolną do naładowania telefonu

Jeszcze trochę i baterie będziemy nosić jak biżuterię. Po doniesieniach na temat nowego wynalazku uczonych z Uniwersytetu w Buffalo i Instytutu Półprzewodników Chińskiej Akademii Nauk jestem w stanie wyobrazić sobie pierścionek-baterię czy bransoletkę, za pomocą której naładuję swojego smartfona.

Wracamy do tematu energii z ludzkiego ciała. Tym razem urządzenie, które może generować energię z ruchów ciała, stworzył zespół uczonych z Uniwersytetu w Buffalo i Instytutu Półprzewodników Chińskiej Akademii Nauk. Jest to pokryta złotem tabliczka, która wytwarza energię wykorzystując wyłącznie ruchy ciała.
– Ciało ludzkie jest obfitym źródłem energii. Pomyśleliśmy – dlaczego nie wykorzystać go do samodzielnego wyprodukowania energii? – mówi Qiaoqiang Gan, główny autor badań. Dzięki temu urządzeniu jest szansa, że w przyszłości będzie można naładować telefon za pomocą ruchów palców.


TENG to dwie cienkie złote folie, z których jedna jest pofałdowana. Folie są oddzielone warstwą polidimetylosiloksanu (PDMS), substancji opartej na krzemie, którą wykorzystuje się obecnie na przykład do produkcji soczewek kontaktowych. Takie generatory składają się z dwóch różnych materiałów, z których jeden to donor elektronów, a drugi – akceptor. Kiedy są złączone, elektrony przepływają z jednego do drugiego, dlatego na przykład zwyczajne zgięcie palca powoduje tarcie między warstwami złota i PDMS, a to z kolei umożliwiając przepływ ładunków. A im większe tarcie, tym większa ilość wyprodukowanej energii.


TENG ma dość spore rozmiary – 1,5 na 1 cm – i jest w stanie dostarczyć maksymalne napięcie 124 woltów. Dziś nie wystarcza to do naładowania smartfona, ale sam fakt prac nad nim daje nadzieję, że w przyszłości będzie to możliwe.


Anoda

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X