Nowy neuromorficzny system Intela

neuromorficzne procesory

Ma pojemność obliczeniową 100 mln neuronów i składa się z 768 neuromorficznych układów Loihi, które były inspirowane ludzkim mózgiem, zamkniętych w obudowie wielkości pięciu standardowych serwerów. To Pohoiki Springs, najnowsza wersja neuromorficznego systemu Intela, która niedawno została zaprezentowana światu. 

Procesory Loihi

Podstawowy procesor Loihi zawiera 128 rdzeni neuromorficznych, trzy rdzenie procesora Lakefield (Intel Quark) oraz zewnętrzną sieć komunikacyjną. Ma unikalny, programowalny silnik, który stale się uczy. Jego wyjątkowość polega również na tym, że jest inspirowany działaniem ludzkiego mózgu, tzn. że przetwarza dane podobnie jak on. Dzięki temu może przetwarzać dane o dużym obciążeniu, nie angażując całego układu naraz, a robi to nawet 1000 razy szybciej i 10 000 razy bardziej wydajnie niż konwencjonalne procesory. 

Bioniczny komputer?

Pohoiki Springs to kolejny krok w rozwoju komputera neuromorficznego Intela. Składa się z 768 neuromorficznych układów badawczych Loihi, które umieszczono w obudowie wielkości pięciu standardowych serwerów. To największy stworzony do tej pory systemem obliczeń neuromorficznych Intela. Jak tłumaczą naukowcy koncernu, rozbudowywanie systemu również jest inspirowane naturą. „W świecie przyrody niektóre, nawet najmniejsze żywe organizmy potrafią rozwiązać niezwykle trudne problemy obliczeniowe – czytamy w informacji prasowej Intela. – Na przykład wiele owadów naraz może wspólnie śledzić obiekty, nawigować i omijać przeszkody w czasie rzeczywistym, mimo że ich mózg ma znacznie mniej niż 1 milion neuronów”. Na tym właśnie ma się opierać działanie Pohoiki Springs.

Komputer jak mysz

Idąc tropem skojarzeń między światem technologii a światem natury, warto zauważyć, że fakt, iż Pohoiki Springs ma moc obliczeniową 100 mln neuronów, sprawia, że jego pojemność neuronowa jest porównywalna do pojemności mózgu małego ssaka. To bardzo duży krok w przyszłość, jeśli chodzi o podejście do dynamicznego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. 

Czemu to służy?

Pohoiki Springs to niejedyny system neuromorficzny Intela, aczkolwiek jest to obecnie największa tego typu jednostka obliczeniowa. Wszystkie są jednak wciąż jeszcze w fazie badań i nic nie świadczy o tym, aby w nieodległym czasie miały zastąpić systemy konwencjonalne. Jest to raczej sprzęt typu „laboratoryjnego”, za pomocą którego naukowcy mogą opracowywać i opisywać nowe algorytmy przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, a także mechanizmy uczenia się sztucznej inteligencji.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X