Będzie Google Assistant po polsku?

google-asystent-po-polsku-inteligentny-glosnik

Nie tak dawno pisałam, że polszczyzna może być barierą we wdrożeniu w Polsce asystenta Google. Ale w elektronice wszystko potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Niedawno Vadim Makarenko, redaktor serwisu BIQdata, zamieścił na Twitterze zdjęcie, które wywołało wiele spekulacji w tym temacie.

News czy fake news?

Makarenko, powołując się na informację zasłyszaną na konferencji Google Digital News Initiative, napisał: „Asystent głosowy Google zacznie mówić po polsku w 2018. Spójrzcie na mapę lokalizacji w 2018”. Pod wpisem jest wiele entuzjastycznych komentarzy, ale pojawiają się też wątpliwości. Jeden z komentujących pisze: „Na pewno chodzi o język, a nie zdjęcie blokady regionalnej? W sensie, że z Assistanta będzie można korzystać w Polsce, ale po angielsku”. Większość jednak uważa, że polski asystent stanie się jednak faktem.

google-asistant-ok-google

Co na to Google Polska?

I choć Google Polska nie potwierdza tej informacji i nie potrafi podać żadnej konkretnej daty, to faktycznie zapewnia, że trwają bardzo intensywne prace nad tym, aby Google Assistant był dostępny w jak największej liczbie języków. Czy będzie wśród nich polski? Wiele na to wskazuje, choć nadal jest to w sferze spekulacji.

O to tyle krzyku?

Jak pewnie pamiętacie z mojego tekstu na temat Amazon Alexy, Asystent Google jest jednym z dających najszersze możliwości asystentów głosowych, jakie są obecnie dostępne na rynku. O zaletach takiego asystenta pisałam przy okazji Alexy, ale warto przypomnieć kilka z nich:

  •  jest zdolny do prowadzenia z nami „rozmowy” – przyjmuje i rozumie nawet najbardziej zawiłe zdania, jest więc pewnego rodzaju towarzyszem,
  • potrafi opisać pogodę zarówno w miejscu, w jakim się znajdujemy, jak też w dowolnym miejscu na świecie,
  • zamówi pizzę czy zrobi listę zakupów,
  • możesz z nim pogadać o sztuce, nauce i zapytać o odległość od Ziemi do Słońca,
  • poda Ci wiadomości z całego świata,
  • przeczyta Ci książkę zapisaną w Kindle’u albo puści audiobooka.

Elektroniczni asystenci to nie tylko towarzysze. To także idealne rozwiązania dla inteligentnych domów. Wyobraźcie sobie tylko, że wyjeżdżacie i zostawiacie dom pod taką opieką. Wracacie, a tu ogrzewanie włączone, z głośnika leci przyjemna muzyka, a do drzwi puka dostawca pizzy…

Ja tak chcę! A Wy?

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X