Galaxy Upcycling – drugie życie smartfonu

przenosnepl_grafika wektorowa prezentuje projek Galaxy Upcycling

Galaxy Upcycling – drugie życie smartfonu

Galaxy Upcycling at Home to nazwa programu stworzonego przez Samsunga, którego celem jest aktywne promowanie zrównoważonego rozwoju. Celem jest m.in. nadawanie starym urządzeniom tej marki drugiego życia.

Stary smartfon jako urządzenie IoT

Samsung już od kilku lat pracuje nad różnymi sposobami przedłużenia życia produkowanych przez koncern urządzeń będące elementami Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things – IoT). W 2018 roku otrzymał Environmental Leader Awards Project of the Year za Galaxy Upcycling, projekt „uczenia” nieużywanych smartfonów nowych tricków, ułatwiających codzienne życie. Są one tyle przydatne, co zabawne, a więc przyjemne do używania nawet przez dzieci.

Przykładem jest telefon Galaxy zmieniony w Smart Fish Tank – urządzenie monitorujące pracę akwarium. Dzięki odpowiedniej aplikacji mogło ono karmić ryby w wyznaczonych godzinach oraz włączać oświetlenie akwarium za pomocą wiadomości tekstowej.

Jeszcze fajniejsze urządzenie to Smart Pet Bowl – inteligentna miska dla zwierząt, w której stary smartfon robi zdjęcie zwierzaka za każdym razem, gdy ten zjada karmę.

Celem było stworzenie aplikacji tak prostych, aby mogły z nich korzystać nawet dzieci, a jednocześnie atrakcyjnych, bo stanowiących coś użytecznego, ale z elementem zabawy.

Samsung dla zrównoważonego rozwoju

Galaxy Upcycling nie był tylko jednorazową zabawą gadżetami. W ramach tegorocznego CES, odbywających się w Las Vegas największych targów elektronicznych na świecie, Samsung pokazał więcej możliwości w kwestii drugiego życia urządzeń. Ze względu na pandemię targi odbywały się on-line, a koreański koncern zaprosił wszystkich zainteresowanych na zdalną konferencję prasową. Oprócz swoich planów innowacyjnych, przedstawił także m.in. projekt Galaxy Upcycling at Home oraz projekty opakowań telewizorów, zachęcających do rodzinnego DYI.

Drugie życie smartfonu

Na filmie promującym zrównoważone podejście Samsunga do wysłużonych urządzeń tej marki, pokazano, jak stary smartfon może zmienić się w elektroniczną nianię albo element systemu smart home, który po zmroku włączy światło, by nasz pies nie siedział w domu po ciemku.

Możliwości, nad którymi pracuje specjalna ekipa koreańskiego giganta, jest znacznie więcej. Co ważne, firma ułatwia także po prostu zwrot starych czy uszkodzonych smartfonów, z których będzie można stworzyć nowe, tanie, ale wciąż użyteczne urządzenia. Zgodnie z programem, trafią one następnie do ubogich dzieci, które będą mogły je wykorzystywać w celach edukacyjnych lub do zabawy.

Ekopudła po telewizorach

To nie wszystkie proekologiczne działania Samsunga. Od jakiegoś czasu niektóre telewizory tej marki sprzedawane są w pudełkach zachęcających do ponownego wykorzystania jako kartonowe meble DYI czy domki dla zwierząt.

console chest made of Samsung TV box

Dzięki dołączonej instrukcji, można z nich zrobić ministolik, gazetownik czy szafkę na konsolę do gier. A ile przy tym zabawy dla całej rodziny!

cat's home made of Samsung TV box
newspaper box made of Samsung TV box

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X