Nowości w USB – ładowanie będzie coraz szybsze i coraz łatwiejsze

nowe rozwiązania USB

Anoda wspominała Wam już na naszym blogu, jakie możliwości daje nowa generacja USB 3.1 wraz z wtyczką typu C. Ja dzisiaj dorzucę kolejną ciekawostkę, o tym, jak USB będzie nam ułatwiać życie, a niektórym – już ułatwia.

Jedna wtyczka do wszystkiego

Myślę, że stopniowe zastąpienie wszystkich dotychczas używanych wtyczek USB wtyczką typu C to już nieodwracalny proces. Myślę o tym za każdym razem, kiedy mam problem (a zawsze mam) z wetknięciem wtyczki A do gniazda właściwą stroną 😉 USB C to znacznie większa przepustowość, a co za tym idzie – szansa na znacznie szybszy transfer danych, ale też… energii. Przypomnę tylko, że jest to obecnie nawet 10Gbit/s. Mając na uwadze rosnące pojemności baterii smartfonów, wprowadzono także rozszerzenie standardu C, które nazywa się USB Power Delivery i pozwala na konfigurację napięcia i natężenia ładowania, dzięki czemu można za jego pomocą ładować nie tylko smartfony, ale też laptopy czy monitory. Zauważcie, jak bardzo zmierza to wszystko w kierunku „jednej wtyczki do wszystkiego”, np. jednej ładowarki to telefonu i laptopa.

Jak to działa?

Standardowo przez USB C można przesłać do 15 W mocy. Wystarczy to do naładowania telefonu z akumulatorem o pojemności 2000 mAh. Ale jeśli potrzebna jest większa moc, z pomocą idzie Power Delivery. Wystarczy połączyć ładowarkę z urządzeniem, by sprzęty między sobą „ustaliły”, natężenie i napięcie prądu, które będzie dla nich bezpieczne, a następnie sprzęt ładowany jest z maksymalną możliwą prędkością.

power-delivery-usb-c

Co jest potrzebne?

Oczywiście, nie wszystko jest tak idealne, jak by się mogło wydawać. Aby używać Power Delivery, trzeba posiadać urządzenie obsługujące standard Quick Charge, a wciąż jeszcze nie wszystkie urządzenia mają też możliwość. Aby to sprawdzić, wystarczy wejść na stronę Qualcomm, który jest dostawcą standardu (dziś dostępnego już nawet w wersji 4.0, która jest w pełni kompatybilna ze wszystkimi wytycznymi standardu USB).

No i jeszcze… trzeba mieć odpowiednią, bezpieczną ładowarkę z wtyczką typu USB C. Ale to najmniejszy problem, bo markową, bezpieczną, dostosowaną do różnych napięć i natężeń prądu, ładowarkę MITSU znajdziecie u nas w sklepie.

tomArz

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X