Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/przenosne_www/www/blog.przenosne.pl/wp-includes/post-template.php on line 293

Fakty i mity o ładowaniu baterii w smartfonach

Mam koleżankę, której jedną z pierwszych czynności po wejściu do domu, jak już oczywiście zdejmie z siebie kurtkę czy buty, jest podłączenie telefonu do ładowarki stale wpiętej do kontaktu w jej kuchni. Ania nie wyobraża sobie być off. To jeden z tych typów, który zawsze odbierze telefon, no chyba że właśnie śpi albo rozmawia przez drugi (chociaż i od tej zasady bywają wyjątki) 😉 Skutek jest taki, że jej iPhone 5s już po dwóch latach użytkowania coraz szybciej się rozładowuje, a przecież bateria w smartfonie może „przeżyć” nawet trzy i pięć lat w bardzo dobrej kondycji, jeśli tylko będziemy ją odpowiednio traktować.

ładowanie baterii w telefonie

Jest parę rzeczy, które możecie zrobić, żeby akumulator, od którego często zależy „być albo nie być” najlepszego selfie w życiu, służył Wam jak najdłużej. Oto kilka porad:

1. Mit o ładowaniu baterii od 0 do 100%

Ten powszechny mit dotyczy stosowanych w smartfonach baterii litowo-jonowych (Li-Ion), do którego wielu już przywykło. Chodzi o to, żeby przez większość czasu utrzymywać poziom naładowania baterii w okolicy 50%, nieco powyżej. Oznacza to, że należy ją tylko lekko podładowywać kilkakrotnie w ciągu dnia, dosłownie po kilka minut, starając się utrzymać ten balans. „Bezpieczny” poziom naładowania baterii to między 40 a 80%. Oczywiście, zasady swoje, a życie swoje, ale jeśli tylko możemy, nie pozwólmy jej rozładować się do poziomu poniżej 20% i nie ładujmy jej do 100%. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym punkcie.

2. Kiedy powinieneś ładować baterię „na full”?

Otóż ładowanie baterii od 0 do 100% jest bardzo bliskie jej kalibracji. To trochę tak, jakbyśmy na nowo restartowali system w komputerze. W przypadku baterii wystarczy to zrobić raz na miesiąc. Jej ciągłe ładowanie do 100% to nie jest oczywiście żadną zbrodnią, ale trzeba pamiętać, że skutkuje zmniejszoną żywotnością, a to oznacza, że będzie nam służyć krócej.

szybkie ładowanie baterii w smartfonie

3. Efekt pamięci to mit

Słyszeliście zapewne, kupując dawniej telefon, że jeśli nie będziecie ładować telefonu „do pełna”, to po pewnym czasie zapomni o tej niedoładowywanej reszcie? Nazywane jest to efektem pamięci, a mówiąc bardziej obrazowo – miałoby polegać na tym, że jeśli stale (tak jak zalecam wyżej) ładujemy baterię od 20 do 80%, to po jakimś czasie ona „zapomni” o pozostałych 40% (od 0 do 20 i od 80 do 100%). Faktycznie – coś takiego dzieje się, ale wyłącznie w przypadku starszych typów baterii na bazie niklu (NiMH i NiCd). Nie ma jednak kompletnie nic wspólnego ze stosowanymi współcześnie w telefonach akumulatorami litowo-jonowymi. Takie baterie nie cierpią na „efekt pamięci”, co oznacza, że właściwie trzeba z nimi postępować odwrotnie – obciążać je często, ale nie do pełna, i nie pozwalać im rozładowywać się do zera.

4. Nie ładuj telefonu przez noc

Kto z nas tego nie robi? No, przyznajcie się! Noc, kiedy nie pracujemy, nie esemesujemy, nie robimy zdjęć i nie siedzimy na Facebooku, wydaje się idealnym momentem, by porządnie naładować naszego smartfona, prawda? Nieprawda! 😉 Oczywiście, większość nowoczesnych smartfonów to tak sprytne urządzenia, że same przerwą ładowanie, kiedy bateria będzie pełna, ale… no, właśnie! Wtedy ładujemy ją do 100%, a tego powinniśmy unikać. Najważniejsze jednak, że według niektórych ekspertów ładowanie telefonu przez długi czas może zwyczajnie doprowadzić do przegrzania baterii, czego akumulatory litowo-jonowe nie znoszą. Kto zresztą lubi, gdy jest mu za gorąco? No, może jest jeden wyjątek – mój kocur 🙂

5. Czy używać oryginalnej ładowarki czy zamiennika?

Na to pytanie pewnie by można napisać cały elaborat. I zdania są podzielone, ale większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że ładowarkę dostaje w komplecie z telefonem. Jej zgubienie albo przegryzienie przez kota (to się zdarza – moją przegryzł kiedyś wredny kot mojej wspomnianej wyżej przyjaciółki) najczęściej wiąże się ze sporym wydatkiem. Najgorzej mają miłośnicy jabłek 😉 Ale na wszystko jest rada. Wiele firm oferuje bowiem tańsze zamienniki, często wcale nie gorsze, a na pewno – przyjemniejsze dla naszego portfela. Ważne, żeby kupować je u sprawdzonych, solidnych dostawców, którzy oferują towar dobrej jakości (Uwaga! Na popularnym Allegro można znaleźć podejrzanie tanie buble typu “no name”, mogące w skrajnych przypadkach uszkodzić smartfona). Jak szukać tych porządnych? Nie trzeba daleko. Właśnie jesteś na firmowym blogu jednego z nich 😉

szybka ładowarka micro USB do telefonu

No i na koniec. Pamiętajcie – baterie nie mają życia wiecznego (tak jak i my, a o podobieństwach pewnie jeszcze nie raz się przekonacie z naszego bloga). Producenci większości smartfonów szacują, że baterie przetrwają od 300 do 500 cykli ładowania. Apple – że nawet po 1000 ładowań bateria nadal będzie miała ok. 80% pojemności.

Jest jeszcze kilka ciekawostek związanych z używaniem baterii w smartfonach, ale o tym może innym razem.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X