Nowa bateria do laptopa. Jak wybrać dobry zamiennik?

jak wybrac nowa bateria do laptopa

Kiedy nasz laptop nadal sprawuje się całkiem dobrze, ale musimy zmienić baterię, staje przed nami całkiem spore wyzwanie. Bo możemy, owszem, po prostu wybrać nową oryginalną baterię, ale będzie to nadal akumulator o takiej samej pojemności jak poprzedni i przy tym w stosunkowo wysokiej cenie – myślę, że ten, kogo stać na takie wydatki, po prostu zmienia laptopa ;). Ale możemy też w takiej sytuacji poszukać tańszego zamiennika, w dodatku jest to szansa na zakup baterii o większej pojemności, czego trudno się spodziewać po oryginalnych.

bateria zamienna mitsu do laptopa

Czy to bezpieczne? Owszem, ale ma pewne wady.

Trzeba pamiętać, że akumulator do laptopa o zwiększonej pojemności będzie się różnił od zarówno oryginalnego, jak też zamiennika o takiej samej pojemności. W oryginalnej baterii mamy do czynienia z pojemnością 4400 mAh (co daje 48 Wh). Taka bateria składa się z sześciu ogniw, a jej całkowite napięcie wynosi 10,8V. Akumulator o zwiększonej pojemności może być wzbogacony o kolejny moduł trzech ogniw, dzięki czemu jego pojemność wzrasta do 6600 mAh, napięcie jednak pozostaje takie samo przy identycznym napięciu, co poprzednio. Istnieją także akumulatory 12-ogniwowe – o pojemności 8800 mAh. Zwiększenie pojemności oznacza to, o co w takiej sytuacji chodzi – wydłużenie czasu pracy. Mówiąc bardziej obrazowo – podwojenie pojemności z 4400 w oryginale do 8800 mAh oznacza również podwojenie długości czasu pracy.

Niestety, jak to często bywa w takich sytuacjach, większa pojemność wprowadzona za pomocą dodatkowych ogniw oznacza również większe wymiary baterii. Może ona „rozrosnąć się” w tył, co oznacza, że będzie wystawać z laptopa do tyłu, lub w dół – co stworzy jakby stopkę z tyłu laptopa. To drugie rozwiązanie, choć obydwa mocno wpływają na zaburzenie estetyki całego urządzenia przenośnego, ma jedną dobrą stronę – laptop zostaje uniesiony ok. 2 cm w górę, co pozwala na swobodny przepływ powietrza pod spodem, a to z kolei zapobiega przegrzewaniu i w rezultacie lepiej wpływa na pracę komputera, ale też na żywotność akumulatora.

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz. Zawsze w takich sytuacjach szukajcie producentów sprawdzonych, bezpiecznych zamienników. Nie ryzykujcie zakupami na allegro czy eBay-u. To będzie gwarancja, że sprzęt, który dostaniecie, będzie działał bez zarzutu i z powodzeniem zastąpi oryginalny. Ja oczywiście polecam zakupy na przenosne.pl, gdzie na pewno dostaniecie także wsparcie techniczne przy wyborze odpowiedniego akumulatora. Ale jeśli znacie inne miejsca, których jesteście pewni – śmiało! Ważne, żebyście to Wy byli zadowoleni.

Nie wiem, czy zachęciłam Was do takich eksperymentów, ale znam osoby, które tak bardzo sobie cenią dłuższą pracę baterii laptopa, że niemal od razu wymieniają nowy akumulator na taki o zwiększonej pojemności.

anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X