Jak szybko naładować telefon?

Błyskawiczne ładowanie telefonu już możliwe

W dosłownie 30 sekund możliwe jest pełne naładowanie telefonu! Izraelski startup StoreDot opracował rozwiązanie, które czyni ładowanie baterii smartfona bajecznie szybkim. Twórcy tej rewolucyjnej technologii opowiadają o niej już od dwóch lat. Ponieważ zainteresowanie producentów smartfonów, ale też inwestorów, było spore, Izraelczykom udało się zebrać w tym czasie aż 66 mln dolarów na rozwój i wdrożenie innowacji. Rok temu zaprezentowano ją szerszej publiczności, a od tego roku ma ona być gotowa do montowania w telefonach.

Jak to działa?

Akumulator, który pozwala tak szybko naładować telefon, opiera się na tzw. nanodotach. Są to bioorganiczne cząsteczki peptydowe, poprawiające wydajność i pojemność elektrolitu. Nanodoty z jednej strony działają jak umożliwiający bardzo szybkie ładowanie kondensator, a z drugiej – jak elektrody litu o powolnym stopniu rozładowania.

Tylko czy smartfony są gotowe na błyskawiczne ładowanie

To, jak szybko da się naładować baterię telefonu, zależy od zastosowanej ładowarki. W tym zakresie StoreDot zaproponował kilka rozwiązań. W najszybszej wersji, trwającej zaledwie 30 sekund, potrzebny jest 200-amperowy zasilacz, który jednak łączy się bezpośrednio z baterią, co oznacza, że w obudowie smartfona trzeba wydrążyć otwory. To niekoniecznie może podobać się producentom. W wersji drugiej, w której ładowanie telefonu trwa już 6 minut, wymagana jest ładowarka 50-amperowa, zbliżona rozmiarem do używanych obecnie urządzeń, ale wymagająca jednak 20-pinowego kabla (mniej więcej takiego, jak te, za pomocą których ładowało się starsze iPhone’y). W czasach, kiedy rynek dąży do unifikacji tej części telefonu, może nie być to zbyt trafne rozwiązanie. Z drugiej strony mamy jednak równie popularne dążenie do osiągnięcia jak najkrótszego czasu ładowania baterii telefonu. Jeśli tak na to spojrzeć, wydaje się to całkiem dobre rozwiązanie, zwłaszcza że prędkość ładowania baterii i tak będzie 20-krotnie większa niż obecnie.

Ile kosztuje szybkie ładowanie?

W przypadku opcji drążenia otworów w obudowie smartfona, to wydaje mi się to kiepskim pomysłem i nie zyska to dużej popularności, nawet za cenę błyskawicznego ładowania baterii. A skoro o cenie mowa, bo nie sposób o niej nie wspomnieć, to czeka nas mały bonus. Mianowicie zastosowanie nowego typu ładowarki ma zwiększać finalną cenę smartfona. Oszacowano, że byłaby to kwota ok. 60 dolarów, a więc – z punktów widzenia rynku – wcale niemała.

Cóż – zobaczymy. Na ten rok StoreDot zapowiada możliwość montowania baterii w telefonach, zaś do końca 2018 rozwiązanie to ma być tak samo tanie, jak stosowanie obecnych akumulatorów i ładowarek do nich.

tomArz

Zapisz

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X