Aplikacje od zjadania baterii

Ten tytuł może jest przewrotny, ale… za stopień wydajności baterii w naszych smartfonach odpowiedzialne są aplikacje, z których na nich korzystamy. Często nawet wtedy, kiedy ich nie odpalamy ręcznie. Na listach najbardziej popularnych pożeraczy baterii w telefonie znajdują się tak często przez nas używane appki, jak WhatsApp, Facebook, Instagram, Snapchat, Messenger, a ostatnio także Spotify i Netflix. I o ile jeszcze na iPhonowym systemie iOS nie jest tak źle, o tyle na systemach z Androidem – naprawdę można szybko rozładować baterię, jeśli się z nich nieuważnie korzysta.

Aplikacje spowalniają system

Skąd wiedzieć, że dana aplikacja „zjada” dużo energii? Posiadacze smartfonów z Androidem mogą się tego dowiedzieć ze sklepu, z którego je pobierają, czyli Google Play. Otóż Google’owy sklep z appkami wkrótce będzie wyświetlał wyżej w wynikach wyszukiwania te z nich, które mają duże zużycie energii i małą awaryjność.

Już kilka lat temu firma AVG przygotowała raport na temat aplikacji, które mają największy wpływ na poprawne działanie Androida. W ramach raportu zmierzono następujące parametry:

– zużycie pamięci,

– zużycie baterii,

– zużycie danych pakietu internetowego.

Facebook czy Snapchat

Co wyszło z tej analizy? Że największym pożeraczem energii i spowalniaczem wśród aplikacji, które uruchamiają się samoistnie, jest Facebook, zaś wśród tych, które wymagają naszego działania przy uruchomieniu – Snapchat. Ta popularna wśród młodszych posiadaczy smartfonów aplikacja ma największy wpływ na ogólną wydajność telefonów, jest na drugim miejscu w zużyciu baterii i na trzecim – w transmisji danych. Mówiąc obrazowo – to naprawdę niezły pasożyt.

apki-bateriożercze

Wśród aplikacji, które uruchamiają się same po włączeniu telefonu, na liście są też tak popularne jak Google Maps czy WhatsApp. Z kolei w drugiej grupie – aplikacji, które trzeba uruchomić samemu – są coraz popularniejszy ostatnio ze względu na ciekwą ofertę filmów i seriali Netflix (uwielbiam!), Spotify (wiadomo!) i wspomniany Snapchat.

Tak więc, jeśli lubicie, jak bateria Waszego telefonu „trzyma” dłuuugo, dwa razy zastanówcie się nad instalacją tych aplikacji. A jeśli już musicie je mieć, dbajcie o to, żeby nie były otwarte bez powodu. Powodzenia!

anoda

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X