Niepalne baterie? Już takie są!

niepalne-baterie-li-ion-paluszki-woda-z-sola

Nowy typ baterii, stworzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Maryland w Stanach Zjednoczonych, jest niepalny. Nie ma szans, żeby skonstruowana przez nich bateria litowo-jonowa zapaliła się.

Jak tego dokonali?

Jak wiecie, bateria litowo-jonowa jest łatwopalna. Tymczasem okazuje się, że wystarczy zastosowaną w jej elektrolicie mieszankę łatwopalnych substancji zastąpić po prostu wodą – konkretnie bardzo słoną wodą – aby bateria stała się praktycznie niepalna. Sól powoduje, że elektrolit ma twardą konsystencję, ale nie traci właściwości przewodzących. Niestety, jak zwykle w takich sytuacjach, mamy pewne „ale”. O ile obecnie stosowane akumulatory litowo-jonowe nie zmieniają właściwości przez ponad 500 cykli ładowania, o tyle sprawność baterii z wodą ogranicza się do zaledwie 70 cykli.

Oczywiście, naukowcy z Maryland wciąż nad tym pracują. Warto jednak dodać, że także inne ośrodki na świecie pracują nad niepalnymi bateriami litowo-jonowymi. Ale do tego na pewno jeszcze wrócę.

anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X