Niepalne baterie? Już takie są!

niepalne-baterie-li-ion-paluszki-woda-z-sola

Nowy typ baterii, stworzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Maryland w Stanach Zjednoczonych, jest niepalny. Nie ma szans, żeby skonstruowana przez nich bateria litowo-jonowa zapaliła się.

Jak tego dokonali?

Jak wiecie, bateria litowo-jonowa jest łatwopalna. Tymczasem okazuje się, że wystarczy zastosowaną w jej elektrolicie mieszankę łatwopalnych substancji zastąpić po prostu wodą – konkretnie bardzo słoną wodą – aby bateria stała się praktycznie niepalna. Sól powoduje, że elektrolit ma twardą konsystencję, ale nie traci właściwości przewodzących. Niestety, jak zwykle w takich sytuacjach, mamy pewne „ale”. O ile obecnie stosowane akumulatory litowo-jonowe nie zmieniają właściwości przez ponad 500 cykli ładowania, o tyle sprawność baterii z wodą ogranicza się do zaledwie 70 cykli.

Oczywiście, naukowcy z Maryland wciąż nad tym pracują. Warto jednak dodać, że także inne ośrodki na świecie pracują nad niepalnymi bateriami litowo-jonowymi. Ale do tego na pewno jeszcze wrócę.

anoda

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X