Najpotężniejszy komputer kwantowy

IBM zaprezentuje już wkrótce 53-kubitowy komputer kwantowy. Będzie to najpotężniejszy sprzęt tego typu na świecie. Komputery kwantowe to elektroniczna przyszłość ludzkości. W zaledwie kilka sekund wykonują obliczenia, które najszybszym na świecie superkomputerom zajmują kilka dni.

Centrum przyszłości

Technologia kwantowa w informatyce rozwija się coraz szybciej, w czym ogromny udział ma IBM. Amerykański koncern uruchomił w Nowym Jorku Quantum Computation Center. To miejsce, w którym pracownicy placówek naukowych mają do dyspozycji największy na świecie zbiór komputerów kwantowych. Do wyboru jest jeden z 10 systemów kwantowych. Wśród nich pięć jednostek 20-kubitowych, jedna 14-kubitowa i cztery 5-kubitowe. Zgodnie z zapowiedziami, ma ich być już niedługo 14, w tym najnowsza, 53-kubitowa maszyna, najpotężniejszy tego rodzaju komputer na świecie.

Kwantowy rozwój

Według danych zgromadzonych na zlecenie IBM, komputery kwantowe cieszą się coraz większą popularnością. Wspomniane Quantum Computation Center ma już 150 tysięcy zarejestrowanych użytkowników i prawie 80 klientów komercyjnych. Jak podaje biuro prasowe koncernu, od momentu udostępnienia przez IBM pierwszego rejestru obliczeniowego wykonanych zostało 14 milionów eksperymentów. W efekcie powstało aż 200 publikacji naukowych.

Powolna komercjalizacja

Dotychczas komputery kwantowe były przeznaczone wyłącznie do użytku w we wspomnianym centrum kwantowym. Ale w styczniu IBM zaprezentował pierwszy dostępny komercyjnie komputer kwantowy o nazwie Q System One. Jest wyposażony w 20-kubitowy rejestr i przeznaczony dla naukowców z prywatnych placówek badawczych. Pozwoli im na wykonywanie ważnych obliczeń w nieporównanie szybkim niż do tej pory czasie.

Posłuchaj dźwięków Centrum Kwantowego IBM…

Biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii, tylko czekać, jak informatyka kwantowa trafi pod strzechy. Oczywiście, przesadzam, bo te „strzechy” musiałyby być sporych rozmiarów, niemniej nie ma się co oszukiwać, że jest to z całą pewnością przyszłość komputerów.

Anoda