Co pobiera najwięcej energii w twoim domu?

Płacicie coraz wyższe rachunki za energię i zastanawiacie się, dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, jak wiele sprzętów w naszym otoczeniu wymaga podłączenia do prądu czy naładowania akumulatora, zanim wyjdziemy z domu? Sporo, prawda? Jest ich coraz więcej – telewizory, telefony, komputery, pralki, żelazka, kuchenki, lodówki, ekspresy do kawy, czajniki na wodę. Nawet piec gazowy wymaga elektrycznego zasilania. A lista takich sprzętów jest znacznie dłuższa. Jak na nich oszczędzać? Czy w ogóle się da? To jest temat dzisiejszego wpisu.

Lodówka z klasą

W oszczędzeniu prądu zasadą numer jeden, którą można wdrożyć już w sklepie podczas wyboru sprzętu, jest kupowanie urządzeń energooszczędnych. Producenci wiedzą, jak ważne dla klientów jest niskie zużycie energii, dlatego prześcigają się w rozwiązaniach, które dostarczają nam sprzęty o najwyższej klasie efektywności energetycznej (obecnie w większości urządzeń domowych jest to klasa A+++). Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku sprzętów, takich jak lodówka, która do prądu musi być podłączona stale.

Jako ciekawostkę w przypadku lodówki warto podać, że dla jej efektywności energetycznej znaczenie ma również to, w którym miejscu kuchni stoi. Jeśli w pełnym słońcu albo tuż obok często używanej kuchenki – zużyje więcej prądu, by schłodzić żywność, niż kiedy ustawimy ją w cieniu i z dala od urządzeń, które oddają ciepło.

Oszczędna pralka i zmywarka

Wysoka klasa energetyczna jest równie ważna w przypadku pralki czy zmywarki, które aby skutecznie wyprać nasze ubrania czy zmyć naczynia, muszą zużyć naprawdę duże ilości energii. Tutaj także powinniśmy szukać sprzętów oznakowanych A+++, a dodatkowo – zwracać uwagę na to, czy kupowana przez nas pralka albo zmywarka ma programy tzw. Eco, których celem jest oszczędzanie wody. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze, woda sama w sobie sporo kosztuje. Po drugie, do ogrzania większej ilości wody potrzebnej do prania czy zmywania zużywa się więcej energii.

Efektywny komputer

Często kupując sprzęty elektroniczne, oprócz ich energooszczędności, funkcji i programów, patrzymy również na ich wygląd. Ma to znaczenie choćby w przypadku komputerów, które ładnie powinny się prezentować na naszym biurku, czy też laptopów – żeby nie było siary, jak wyjdziemy z nimi do Starbucksa na kawę 😉 Niestety, zwłaszcza w przypadku takich sprzętów równie mocny nacisk jak na efektowność trzeba kłaść na efektywność. Ale tę możemy wspomagać. Z pomocą przychodzą inne urządzenia – np. listwa, do której podłączony jest komputer i którą możemy w każdej chwili wyłączyć, odcinając dopływ prądu. Laptopa warto ładować raz na jakiś czas (zgodnie z naszymi zaleceniami, o których już pisaliśmy na blogu), a odłączając od prądu, pamiętać, żeby wyciągnąć wtyczkę ładowarki z kontaktu. To samo tyczy się telefonów komórkowych i innych urządzeń, których akumulatory trzeba ładować.

Pamiętajcie, każdy sprzęt elektroniczny zużywa energię. Nawet takie, o których na co dzień nie myślimy w ten sposób, jak np. router czy dekoder od telewizji cyfrowej. Jeśli mądrze będziemy tą energią gospodarować, jeśli będziemy kupować urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej, jest duża szansa, że nasze rachunki za prąd spadną. Czego Wam i sobie życzę.

tomArz

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X