Nauka zdalna. Jaki wybrać sprzęt?

kobieta przy komputerze z kamerą

Nauka zdalna nagle, z powodu pandemii, stała się koniecznością. Wielu nauczycieli, uczniów i rodziców z trudem porusza się jednak w świecie elektroniki. Wielu musiało niemal z dnia na dzień trochę się podszkolić w kwestii zdalnego nauczania. Trudno przewidzieć, jak długo zostaną utrzymane obostrzenia. Ale e-learning jest coraz bardziej popularny, nawet jako uzupełnienie nauki tradycyjnej. Dlatego postanowiliśmy zrobić krótki poradnik dotyczący sprzętu do zdalnego nauczania – wersja minimum (dla nauczycieli, jak i uczniów) oraz wersja optimum (dla nauczycieli chcących rozwijać się w tej dziedzinie).

Łącze internetowe

Do prowadzenia zajęć zdalnych potrzebne jest szybkie i niezawodne łącze internetowego. To jeden z podstawowych problemów, z jakimi borykają się nauczyciele. Istotnym parametrem samego łącza nie jest jedynie jego prędkość pobierania (download), ale również prędkość wysyłania, tzw. upload. Jeśli więc mamy w szkole czy w domu łącze 512 mb/s, to ten parametr wskazuje nam jedynie prędkość pobierania. Jak więc dowiedzieć się, jaką mamy prędkość wysyłania danych? Najlepiej przez stronę https://www.speedtest.pl. Kliknięcie „start” uruchomi test prędkości łącza w obie strony.

W momencie przeprowadzania zajęć z użyciem kamery, ale i umieszczając w Internecie pliki, jesteśmy nadawcą, czyli wysyłamy dane. Często może być też tak, że jeśli łącze będzie zbyt „wolne”, uczniowie będą nas słyszeć z dużym opóźnieniem, wtedy rozmowa może być dość utrudniona.

Optymalna prędkość łącza to 10 MB/s download i 5 MB/s upload. Każda wartość powyżej to lepszy komfort pracy. Alternatywą dla słabego łącza może być również smartfon, o ile mamy „nielimitowany” dostęp do Internetu.

Sprzęt minimum

[komputer/laptop, słuchawki, mikrofon]

Niezbędne minimum to laptop z wbudowaną kamerą oraz słuchawki z mikrofonem. Komputer powinien mieć zainstalowany system operacyjny (najlepiej Windows). Jednym z ważniejszych parametrów komputera jest pamięć RAM. Na Windowsie 10 minimalna ilość pamięci ram to 4 GB. W wersji minimalnej do prowadzenia zajęć możemy użyć najprostszych słuchawek z wbudowanym mikrofonem, np. zestawu słuchawkowego od smartfonu.

Słuchawki wraz z mikrofonem są niezbędne, jeśli chcemy uniknąć pogłosu i echa. Można oczywiście prowadzić zajęcia używając wbudowanego mikrofonu i głośników w laptopie, jednak przy kilku użytkownikach pojawiają się opóźnienia w dźwięku i wtedy uczestnik takiego połączenia będzie słyszał dodatkowo siebie podczas rozmowy. Działa to również w drugą stronę, jeśli słuchacze będą używać wbudowanych głośników i mikrofonu, często będziemy sami siebie słyszeć (efekt opóźnienia dźwięku). Aby to wyeliminować, wystarczą proste słuchawki z mikrofonem. Jeśli uczeń jednak nie posiada słuchawek z mikrofonem, możemy poprosić go o wyłączenie wbudowanego mikrofonu na czas słuchania.

Sprzęt optimum

[komputer/laptop, kamera, statyw, ekran dodatkowy, słuchawki, mikrofon, tablet graficzny]

Nie ma górnej granicy, jeśli ch[odzi o wersję optymalną, jednak do komfortowej pracy potrzeba kilka usprawnień w stosunku do wersji minimum. Komputer powinien mieć minimum 8GB wbudowanej pamięci RAM, szybki dysk, czyli najlepiej SSD (pojemność dysku to kwestia indywidualna, ale najlepiej, gdy dysk nie jest mniejszy niż 512 GB. Procesor i3 lub i5. Przekątna ekranu 15,6 cala oraz rozdzielczość full HD (1920z1080). Takie parametry na pewno pozwolą komfortowo pracować przez kolejnych kilka lat. 

Zewnętrza kamera na statywie daje dużo większą swobodę w przekazie (np. tablica lub rzut z góry na biurko w celu pokazania pomocy dydaktycznych). Istotnym parametrem w kamerze jest jej rozdzielczość. W wersji optymalnej to full HD.

Słuchawki to kolejny element, dzięki któremu możemy prowadzić zajęcia kilka godzin bez dyskomfortu. Im wygodniejsze słuchawki, tym dłużej możemy pracować bez dodatkowego dyskomfortu (np. ból głowy, ucisk). W tym przypadku parametrem, który jest istotny, jest po prostu wygoda.

Statyw daje możliwość zamontowania kamery oraz manewrowania nią w razie potrzeby. Istotny parametr to wysokość (wg preferencji), regulacja głowicy oraz możliwość zainstalowania smartfonu. Uchwyt do telefonu możemy kupić osobno. 

Mikrofon pojemnościowy – niezbędny, dlatego że jakość dźwięku jest bardzo istotna, jeśli założymy, że zależy nam na wyraźnym przekazie słownym.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje pomogą Wam odnaleźć się w nowych okolicznościach.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X