Testowa sieć 5G ruszyła w Warszawie

5G w Polsce

5G – największa w Polsce sieć testowa została wdrożona w minionym tygodniu w Warszawie. Orange i Ericsson uruchomiły 9 stacji bazowych, które zlokalizowane zostały w dwóch dzielnicach – na Ochocie i Powiślu. W testach wezmą klienci sieci Orange.

5G przetestują klienci

Prowadzone testy są konieczne, aby znaleźć rozwiązania, które będą z jednej strony najlepsze z punktu widzenia zarządzania siecią, a z drugiej – będą odpowiadać na potrzeby klientów. Zainstalowane w Warszawie urządzenia działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4-3,6 GHz, który specjalnie w tym celu udostępnił Urząd Komunikacji Elektronicznej. Właśnie to pasmo jest docelowo planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce. W testach będą wykorzystywane dostępnie obecnie urządzenia obsługujące sieć 5G – smartfony i routery, a testować będą sami klienci Orange, którzy otrzymają od operatora smartfony 5G.

5G – jak to działa?

Stacje bazowe w Warszawie zostały rozmieszczone, tak aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G. Technologia 5G jest zintegrowana ze światłowodową siecią szkieletową Orange, a wszystkie stacje bazowe są do niej podłączone łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s. Jest to prędkość dziesięć razy większa niż standardowo stosowana w obecnej sieci 4G Orange Polska. Dzięki temu, jak informuje Orange Polska, możliwe jest pobieranie danych z prędkością nawet 1 Gb/s!

Rozwój 5G w Polsce

Polska ma 4 mld zł na rozwój 5G. Mówi się, że technologia 5G upowszechni się na dobre do roku 2020. Co zmieni piąta generacja? Wszystko. Wiele wskazuje na to, że dzięki upowszechnieniu tego standardu zmieni się cały nasz obecny świat cyfrowy. Oprócz przesyłu filmów nie tylko w 4K, ale nawet 8K, coraz popularniejsze będzie korzystanie z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Wynika to z faktu, że dopiero bardzo wysoka jakość obrazu sprawia, że ludzki mózg daje się „oszukać”. Co to znaczy? Że będziemy częściej „przebywać” w rzeczywistości 3D, a w dodatku na pewno zmieni się nasze podejście do obecnego stacjonarnego Internetu czy telewizji kablowej. Można domniemać, że 5G to początek ich końca.

Anoda