Jak wydłużyć czas pracy baterii w Androidzie?

jak wydłużyć czas pracy baterii android
Ten tytuł nie bez powodu jest taki, bo przecież wiadomo, że bateria jest w sprzęcie, który korzysta z systemu Android, a nie w samym systemie, ale… wiadomo też, że Android jest jednym z największych „bateriożerców” na rynku. O ile nie największym 

Dlatego postanowiłem dzisiaj zebrać trochę rad, które podpowiedzą Wam, jak można baterię oszczędzać, tak aby wytrzymała dłużej. Część z nich już znaleźliście na naszym blogu przy okazji innych sprzętów, bo są dość uniwersalne. Ale część to rzeczy związane wyłącznie z Androidem i warto z nich skorzystać, zwłaszcza że rozładowanie baterii w sprzętach z tym systemem potrafi być totalnie nieprzewidywalne.

Usypiaj smartfon jak najszybciej

Z doświadczenia wiem, że niewiele osób samodzielnie usypia telefon po zakończeniu rozmowy, wysłaniu wiadomości czy przeglądaniu jakiejś aplikacji (uwierzcie mi, moja mama po rozmowie nawet się nie rozłącza, a co dopiero mówić o uśpieniu smartfona) 😉 Dlatego warto zadbać, żeby to sprzęt sam się uśpił, i to jak najszybciej. Najlepiej ustawić to od razu przy pierwszym uruchomieniu smartfona czy tabletu. Zawsze przecież można go na chwilę wydłużyć. Ale potem przywróćcie ten najkrótszy czas. Może oszczędność baterii nie będzie nie wiadomo, jak duża, ale pamiętajcie – oszczędzanie to oszczędzanie, a więc ziarnko do ziarnka…

Ciemniejszy ekran zjada mniej energii

To oczywista oczywistość, że im jaśniejszy ekran, tym więcej energii z baterii pobiera smartfon czy tablet. Ale często nie zwracamy na to uwagi przy konfigurowaniu ustawień. Najlepiej sprawdzić od razu, jaki minimalny poziom jasności pozwala nam na wygodne korzystanie ze sprzętu i taki ustawić.

DOBRA RADA: wielu z Was korzysta z trybu automatycznego, który dostosowuje jasność do poziomu oświetlenia otoczenia; niestety niewielu z Was wie, że ten tryb, włączony stale w tle, już sam w sobie pobiera energię. Lepiej więc z niego zrezygnować.

Czy potrzebujesz aż tyle modułów na raz?

Taaak, wiem. Moja siostra ma włączone wszystko, co tylko się da (czytaj też niżej na temat otwartych aplikacji), a potem dziwi się, że bateria jej nagle pada 😉 Wy też na pewno macie wielu takich znajomych. Ale jeśli to czytacie, to znaczy, że zależy Wam na oszczędzaniu baterii, więc do rzeczy. Spójrzcie teraz na górną belkę swojego smartfona. Ile wyświetla się na niej powiadomień i szybkich ustawień? Czy wszystkie są Wam zawsze (albo w tej chwili) potrzebne? Jeśli nie, to warto je wyłączyć. Bo czy to Bluetooth, czy GPS, czy WiFi – każde z nich pobiera trochę energii, gdy jest włączone.

DOBRA RADA: Nie musisz całkowicie ich wyłączać, odcinając sobie kontakt ze światem. Ale możesz wejść w bezpośrednie ustawienia każdego z nich i np. zrezygnować z włączonego WiFi, kiedy telefon jest uśpiony, możesz ograniczyć przesyłanie danych w tle, możesz też ustawić tryb lokalizacji, zamiast GPS-em, siecią komórkową i WiFi – tylko poprzez WiFi (robisz to w trybie lokalizacji klikając na „Oszczędzanie baterii”).

WiFi lepsze niż transmisja danych

Są na to dowody. Jeśli łączysz się z siecią używając WiFi, bateria telefonu czy tabletu zużywa mniej energii niż kiedy robisz to poprzez transmisję danych 3G/4G czy LTE. Jeśli więc wiesz, że znajdujesz się w zasięgu jakiegoś routera, wyłącz przesył danych i podłącz się do niego. Tutaj oszczędność jest podwójna – nie tylko oszczędzasz baterię, ale też dane, które pobierasz i przesyłasz.

Popularne aplikacje android

Te nieszczęsne aplikacje w tle

To zmora Google’a. Jest tak pomocny, że aż czasem przeszkadza. Chodzi o aplikacje w tle. Google ma takie tendencje, że stara się je utrzymać włączone w tle, nawet jeśli z nich nie korzystasz. Oczywiście, chce dobrze – żebyśmy nie musieli ich ponownie uruchamiać. Niestety, skutek jest taki, że im więcej aplikacji i procesów jest uruchomionych w tle, tym większy pobór energii. Dlatego ja generalnie zalecam ich systematyczne zamykanie, jeśli z nich nie korzystamy.

Skoro już o tym mowa, to pamiętaj, że możesz też monitorować zużycie energii przez aplikacje. Znajdziesz je w zakładce „Bateria”.

DOBRA RADA: Tu są jednak dwie strony medalu, bowiem jeśli często zamykasz i wznawiasz różne procesy, może to pożerać taką samą, a nawet większą ilość energii niż kiedy apka jest uśpiona w tle. Dlatego jeśli wiesz, że jednak będziesz niebawem lub często używać któreś z nich, lepiej zostaw ją uśpioną niż wyłączaj.

Zapisywanie zdjęć i danych w Google

Jak wiecie, Android umożliwia automatyczne zapisywanie na Waszym koncie w Google ustawień, haseł i danych, takich jak np. zdjęcia czy dokumenty, na serwerach. To z jednej strony super sprawa, bo wszystko mamy w jednym miejscu i po zalogowaniu się na konto możemy działać z dowolnego urządzenia. Niestety, te operacje zżerają sporo energii, dlatego warto od razu przy pierwszej konfiguracji zadbać o to, żeby nie zostały włączone, a jeśli już to się stało, istnieje jeszcze w „Ustawieniach” zakładka „Kopia i kasowanie danych”, gdzie możemy to zmienić.

Wśród przechowywanych na koncie Google danych są również kopie zapasowe zdjęć i filmów w aplikacji Zdjęcia Google. To jest dopiero pożeracz energii! Jeśli więc nie masz potrzeby ich przechowywania, od razu zrezygnuj z tej usługi konfigurując sprzęt. I znów – jeśli zapomnisz, albo będziesz chciał to zmienić później, skorzystaj z zakładki „Kopia zapasowa i synchronizacja” w „Ustawieniach”.

 

Autosynchronizacja danych

To fajne, ale naprawdę obciąża baterię i skraca jej czas do kolejnego ładowania. Korzystamy z tego, że poczta przychodzi na bieżąco i dostajemy powiadomienia. Ale jeśli korzystasz z poczty u innego dostawcy niż Google albo zwyczajnie chcesz się odciąć od np. rzeczywistości zawodowej czy odciąć całkiem, to jak najszybciej wejdź w „Ustawienia” i „Konta” i wyłącz opcję „Autosynchronizacja danych”. Bateria też będzie Ci wdzięczna 😉

Parę drobiazgów

Na koniec parę rzeczy niby drobnych, ale naprawdę mających wpływ na czas pracy baterii. Wyłącz niepotrzebne dźwięki, widgety czy animowaną tapetę. Nawet wibracja telefonu albo klawiatury podczas pisania – to zużycie energii, którego nie musisz mieć.

No i pamiętaj o tym, że istnieją systemowe tryby oszczędzania energii. Aplikacje „oszczędzające” baterie – jak zwykle – odradzamy. Jeszcze nie ma ich we wszystkich telefonach z Androidem, ale jeśli są, to koniecznie trzeba z nich korzystać. Najważniejsza cecha takich systemowych rozwiązań to ograniczenie mocy obliczeniowej procesora na rzecz mniejszego zużycia energii. Czyli ideał 

tomArz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X