Jak wydłużyć życie baterii Chromebooka?

Chromebooki, stosunkowo nowe na rynku, zużywają znacznie mniej energii niż komputery z Windowsem czy OS X. A jednak i tu można popracować nad oszczędzaniem baterii. Jak to zrobić? Dziś garść podpowiedzi, które mogą przydać się ich posiadaczom.

 

Wyłącz Bluetooth lub łączność komórkową

Bluetooth, choć korzystamy z niego coraz częściej, ma jedną wadę – mocno żre energię z każdego Twojego urządzenia. I nawet jeśli masz nowoczesnego Chromebooka, w którym zastosowano opcję Bluetootha o niskim zużyciu energii, nadal zjada jej więcej niż wtedy, kiedy jest wyłączony. Tak więc – nowy czy stary Chromebook – wyłączaj Bluetootha, jeśli go nie używasz. Podobnie rzecz się ma z łącznością komórkową, jeśli znajdujesz się w zasięgu sygnału Wi-Fi. Jedno i drugie możesz wyłączyć w Ustawieniach wybierając Bluetooth lub połączenia komórkowe i klikając w ikonę, by ją włączyć lub wyłączyć.

Zmniejsz jasność ekranu

Jeśli regularnie czytacie naszego bloga, wiecie, że ten trick działa w przypadku każdego urządzenia mobilnego. Ciemniejszy ekran pobiera mniej energii, a co za tym idzie – wydłuża czas pracy baterii. To samo dzieje się w przypadku Chromebooków, gdzie klawisz zmiany poziomu jasności ekranu znajdziesz w górnym rzędzie na klawiaturze.

Zmniejsz liczbę otwartych kart i procesów w tle

Im więcej masz otwartych programów czy kart, tym więcej energii zużywa Twój Chromebook. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te programy, które mają włączoną opcję aktualizacji w tle. Dlatego aby oszczędzać baterię Chromebooka, staraj się mieć ich otwartych jak najmniej. Niektóre procesy, zwłaszcza rozszerzenia przeglądarki, pożerają naprawdę sporo energii, gdy są włączone. Jeśli chcesz, możesz niektóre z nich wyłączyć, gdy nie są Ci potrzebne. Zobacz przykłady:

Chcąc zarządzać procesami w toku, użyj skrótu klawiszowego Shift+Esc, żeby otworzyć menedżer zadań. Na pewno się w nim nie pogubisz, bo jest bardzo podobny do menadżera zadań w Windowsie. Możesz w nim zobaczyć, jakie procesy zabierają najwięcej pamięci i je zakończyć, jeśli z nich nie korzystasz.

Pamiętaj, że rozszerzenia przeglądarki są niczym innym jak aplikacją – instalujesz ją, używasz przez kilka minut, a potem o niej zapominasz. Tymczasem ona wciąż TAM JEST 😉 Warto więc przejrzeć rozszerzenia, które zainstalowałeś i jeśli okaże się, że ani razu ich nie użyłeś, bez obawy pozbądź się ich, odinstalowując.

Te wszystkie rzeczy nie są w Chromebookach tak bardzo potrzebne jak np. w laptopach z Windowsem czy Macach, ale jeśli chcesz z jego baterii wycisnąć maxa, warto je rozważyć 😉

Anoda

PS. A w ogóle – kto z Was korzysta z Chromebooka?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X