Google i Apple razem przeciwko koronawirusowi

przenosnepl_Google i Apple współpraca kobieta w masce koronawirus

Google i Apple, właściciele najpopularniejszych systemów operacyjnych, Android i iOS, wspólnie pracują nad systemem opartym o Bluetooth, który pozwoli na identyfikację osób potencjalnie zarażonych koronawirusem. Niedawno powiadomiły o tym w specjalnym komunikacie. 

Najpierw udostępnienie API…

Jak czytamy w komunikacie, giganci chcą pomóc rządom i agencjom zdrowia ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, jednak przy pełnej ochronie prywatności użytkowników i ich bezpieczeństwa. Jak? Poprzez opracowanie specjalnego rozwiązania na poziomie systemów operacyjnych. Prace już się rozpoczęły. W maju zarówno Google, jak i Apple ma udostępnić interfejsy API, dzięki którym instytucje odpowiedzialne za ochronę zdrowia w danym kraju będą mogły przygotować odpowiednie aplikacje dla systemów Android i iOS. To pierwszy etap.

…potem wykorzystanie technologii Bluetooth

W etapie drugim – w kolejnych miesiącach ma być dostępna platforma do śledzenia kontaktów, oparta o technologię Bluetooth. Funkcja ta ma zostać wbudowana w platformy bazowe, co jest lepszym rozwiązaniem niż API i umożliwiłoby uczestnictwo w systemie większej liczbie osób oraz interakcję z szerszym ekosystemem aplikacji. Google i Apple podkreślają, że prywatność, przejrzystość i zgoda użytkowników na takie monitorowanie to podstawowa zasada ich działania. Między innymi dlatego informacje o ich wspólnej pracy będą regularnie publikowanie, tak aby inni mogli je na bieżąco analizować.

Śledzenie zakażonych

Celem obu koncernów jest pomoc krajom całego świata w szybkiej identyfikacji osób zakażonych i śledzeniu procesu rozprzestrzeniania się wirusa. Dzięki temu będzie można stosunkowo odizolować osoby zakażone i innych potencjalnych nosicieli. Do tej pory śledzenie kontaktów zakażonej osoby okazywało się bardzo skuteczne w izolowaniu nosicieli. Jest to jednak proces dość powolny. Dzięki technologii aplikacjom i Bluetooth proces ten ma postępować znacznie szybciej. Użytkownicy aplikacji mają m.in. otrzymywać informacje, iż znajdowały się w pobliżu osoby, u której wykryto koronawirusa, a także instrukcje, jak postąpić w tej sytuacji. Kiedy dokładnie te rozwiązania się pojawią, ani jeden, ani drugi koncern, na razie nie wspominają.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X