Inteligentne okulary dla niewidomych

kobieta czarnoskóra niewidoma czyta etykietę na słoiku

Inteligentne okulary to nie nowość. Parę razy już opisywaliśmy tutaj okulary czy nawet soczewki z rozszerzoną rzeczywistością. Ale najnowszy wynalazek Google i Envision to prawdziwy hit, który może zmienić życie osób niewidomych i słabowidzących na całym świecie!

Nowe „oczy” niewidomych

„Pierwszy raz, kiedy użyłam Envision, usłyszałam opis mojego własnego salonu. Łzy napłynęły mi do oczu. W końcu wiedziałam, jak naprawdę wygląda mój salon, czego nikt wcześniej mi nie opowiedział. To było tak niesamowite doświadczenie. Czułam, że oddało mi to część mnie” – opowiada Joy Barry, jedna z bohaterek filmu pokazującego wrażenia osób, które testowały okulary. Inteligentne okulary sprawiają, że osoby niewidome w pewnym sensie zaczynają „widzieć”. Sztuczna inteligencja sprawia, że potrafią odnaleźć się nawet w nieznanych miejscach i warunkach, co dla osób niewidomych było dotychczas największym wyzwaniem. 

Inteligentne okulary czytają w 60 językach

Okulary Envision to zmodyfikowane okulary Google Glass, które dzięki wyposażeniu ich w sztuczną inteligencję potrafią czytać każdy rodzaj tekstu umieszczonego na dowolnej powierzchni i robią to w ponad 60 językach. Zostały wyposażone w najszybszy obecnie i najdokładniejszy optyczny system rozpoznawania znaków (OCR), znany z komputerów, drukarek czy skanerów, który umożliwia czytanie nie tylko znaków drogowych, ale też ulubionej książki czy pisma ręcznego albo etykiet na produktach w trakcie zakupów. To, co widzą, okulary przetwarzają na dźwięk, odczytując tekst na głos wprost do ucha użytkownika. 

Niewidomy „widzi” więcej

To nie wszystko. Inteligentne okulary nie tylko czytają. Zostały też zaprojektowane tak, aby dokładnie interpretować otoczenie, w jakim znajduje się ich właściciel. Następnie zostaje to tak obrazowo opisane, jakby odbiorca sam „widział” to wszystko. Ponadto rozpoznaje przedmioty, jak np. tort urodzinowy, a także twarze, np. znajomych, którzy pojawią się w pobliżu, informując osobę noszącą okulary, kto to jest. Dzięki nim osoba niewidoma czy niedowidząca może o wiele swobodniej poruszać się nie tylko w znanym otoczeniu.

Okulary jako nawigacja

Kolejna pomocna funkcja, jaką mają inteligentne okulary, to możliwość kontaktu wideo ze znajomym czy przyjacielem. W trudnej sytuacji, np. gdy natrafi się na przeszkodę, można uruchomić specjalną funkcję do rozmów wideo, a także udostępnić im informacja kontekstowe, np. położenie na mapie, z którego mogą pokierować dalszą trasą. 

Okulary w dwóch wersjach – early bird (droższa) i super early bird – są dostępne w przedsprzedaży. Niestety, cena jest adekwatna do możliwości. Droższa wersja to wydatek rzędu 1899 dolarów, a tańsza – 1699 dolarów. Można je zamówić tutaj: https://www.letsenvision.com/shop

Anoda

Foto: Envision.com

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X