Prestiżowe czasopisma o badaniach Polaka

przenosnepl_nanostruktura w przybliżeniu

O nanostrukturach, które umożliwiają kontrolowany przepływ fal dźwiękowych, napisały prestiżowe naukowe czasopisma. Twórcą struktur jest Polak, dr Bartłomiej Graczykowski z Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu.

Obiecujące nanostruktury

Badania nad swoimi nanostrukturami dr Graczykowski prowadzi już od kilku lat. Dostał nawet na ten cel grant z Fundacji Nauki Polskiej. Pod koniec października wyniki pracy stworzonego przez niego zespołu badawczego poszły świat za pośrednictwem prestiżowych magazynów zajmujących się nanotechnologią – „Nano Letters” i „Nano Energy”. Nic dziwnego, bo są niezwykle obiecujące. Chodzi bowiem o struktury umożliwiające kontrolowany przepływ sygnałów dźwiękowych o wysokich częstotliwościach oraz filtrowanie fal akustycznych, a także te o właściwościach termoelektrycznych.

Przyszłość telefonii komórkowej?

Według twórcy nanostruktury przewodzące sygnały dźwiękowe, o których napisało pismo „Nano Letters”, to przyszłość telefonii komórkowej i łączności bezprzewodowej. W świecie, w którym postępuje miniaturyzacja, tego typu podzespoły są na wagę złota. – Następczyni technologii 5G, która będzie oparta o przetwarzanie sygnałów o częstotliwościach około kilkuset gigaherców, będzie wymagała dalszej miniaturyzacji lub zupełnie nowej architektury urządzeń – mówi dr Bartłomiej Graczykowski. – W naszej publikacji proponujemy wielopasmowy filtr akustyczny będący kompozytem cienkiej (o grubości 50 nanometrów) membrany z azotku krzemu i dwuwymiarowej sieci samozorganizowanych nanocząstek.

Najciekawsze jest to, że elementy niezbędne do wytworzenia tych wyjątkowych nanostruktur są dostępne komercyjnie. Oznacza to, że również ich komercyjne wytworzenie nie będzie wymagało żadnych specjalnych przygotowań ani poszukiwań.

Prąd z nanostruktur?

O nanostrukturalnej diodzie cieplnej, mającej właściwości termoelektryczne, tj. zdolność zamiany prądu w ciepło i odwrotnie, napisało czasopismo „Nano Energy”. Według dr. Graczykowskiego, „możliwość wytwarzania prądu z ciepła może mieć bardzo duże znaczenie, biorąc pod uwagę, że niemal wszystkie urządzenia (choćby komputery czy telefony komórkowe) generują ciepło procesowe i jest to zazwyczaj ciepło odpadowe”. W tej chwili moduły termoelektryczne są w większości wytwarzane z materiałów toksycznych. Tymczasem, jak twierdzi naukowiec, jako surowiec można tu wykorzystać nietoksyczny, a w dodatku łatwy w obróbce krzem. Na poparcie swojej tezy stworzył wraz z zespołem krzemową diodę cieplną. Najciekawsze w niej jest to, że można ją zintegrować z urządzeniami elektronicznymi wykorzystywanymi przez nas na co dzień, np. komputerami. Być może w przyszłości w ten sposób wytworzymy sobie dodatkową energię?

Anoda

Źródło: fnp.org.pl

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X