Google odchudził Chrome’a!

Chrome – najpopularniejsza przeglądarka na świecie, której nieco się w ostatnich latach przytyło – została odchudzona. Bateria laptopa wyraźnie to odczuwa.

Też tak macie, że na nowym sprzęcie instalujecie od razu Chrome’a? Nie da się ukryć, że jej funkcjonalność i jakość wyszukiwania przewyższa inne, choć próbowałam już i Firefoxa, i Explorera i Opery. No i oczywiście Safari (które kocham i używam jako alternatywnej przeglądarki tylko do takich MOICH rzeczy). Do pracy jednak zdecydowanie wolę Chrome.

Pewnie to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia. Przez wiele lat pracowałam na pecetach i Chrome zawsze był naturalnym wyborem dobrej, lekkiej, szybkiej przeglądarki. Niestety, przez lata – chcąc zadowolić kolejnych użytkowników – Google pasł swoją przeglądarkę coraz to nowymi funkcjami, aż wreszcie zajmowała tyle RAM-u, że momentami naprawdę trudno było na co dzień funkcjonować. Zwłaszcza że przyzwyczailiśmy się do szybkości.

O ile jeszcze na dobrym sprzęcie stacjonarnym coraz większa waga Chrome’a nie była odczuwalna, o tyle na laptopie wiecznie głodna energii przeglądarka powodowała, że sprzęt znacznie krócej pracował w ciągu jednego ładowania baterii.

Wprowadzony jeszcze w marcu Chrome 57 rozwiązuje problem. Zainstalowana w niej nowa funkcja co 10 sekund sprawdza karty działające w tle, które potrafiły zżerać nawet 1/3 całej energii sprzętu. W trakcie sprawdzania Chrome „dławi” te karty, które nie są w danym momencie w użyciu, co pozwala na zmniejszenie zasobów używanych przez nie o ok. 25%.

Nie dotyczy to jednak kart odtwarzających audio lub korzystające z połączeń w czasie rzeczywistym (WebSocket, WebRTC) np. do realizowania połączeń wideo. Inaczej mielibyśmy problem z oglądaniem czegokolwiek w sieci czy rozmowamy np. na Skype. Oby tak dalej

Anoda

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X