Smartfon zamiast stosu dokumentów w portfelu?

mdokumenty-wirtualne-mobywatel

Dowód osobisty, prawo jazdy czy legitymacja albo karta miejska już wkrótce możesz mieć w swoim smartfonie. To cel projektu Ministerstwa Cyfryzacji mObywatel. Dzięki aplikacji o nazwie mTożsamość wybrane dokumenty możesz zastąpić właśnie smartfonem. Na razie apka oferuje tylko dowód, i to możliwy do wykorzystania jedynie w sytuacji obywatel-obywatel, a nie na przykład na linii obywatel-urząd, ale to ma się sukcesywnie zmieniać.

Dowód osobisty w smartfonie

Wspomniana opcja dowodu osobistego, który możemy wykorzystywać w kontaktach z innymi obywatelami, nosi nazwę mTożsamość, bo pozwala potwierdzić naszą tożsamość np. wtedy, gdy podpisujemy z kimś jakąś umowę. Docelowo jednak mObywatel ma całkowicie zastąpić takie dokumenty jak nie tylko dowód osobisty, ale i prawo jazdy czy legitymacja studencka albo karta miejska czy powszechna w Polsce karta dużej rodziny.

Obecnie aplikacja mObywatel jest dostępna wyłącznie na smartfony z systemem Android. Wersja na iOS początkowo miała się pojawić na początku 2018 roku. Tymczasem w grudniu 2017 miał wystartować pilotażowy program pozwalający wymieniać dane między obywatelem a np. bankiem czy pocztą, które będą mogły w ten sposób weryfikować tożsamość. Do końca 2018 roku appka ma dawać możliwość zastąpienia większej liczby dokumentów niż tylko sam dowód.

aplikacja mobywatel

mTożsamość instalacja

Aplikację instalujemy w telefonie, następnie musimy założyć tzw. profil zaufany (eGo) i zalogować się. Sama wymiana danych wygląda następująco: uruchamiasz aplikację i wybierasz funkcję mTożsamość, następnie z listy opcji wybierasz przekazanie danych, a na ekranie wyświetla się kod QR, osoba, z którą chcesz wymienić dane, skanuje kod korzystając z opcji odbioru danych i wtedy na obu smartfonach wyświetla się prośba o wzajemną wymianę danych. Po akceptacji właściciele obu telefonów widzą dane z dowodu osobistego drugiego użytkownika. Ile to trwa? Dosłownie kilka sekund. Co ważne, do wymiany danych nie jest potrzebna nawet sieć Wi-Fi czy jakikolwiek dostęp do Internetu. Jak długo te dane będą dostępne dla osoby, której je udostępniliśmy? Obecnie, w programie w wersji beta, przez 30 dni. Ale kiedy aplikacja się upowszechni, czas ten będzie mógł być krótszy albo dłuższy, w zależności od potrzeb i czasu na załatwienie formalności.

Co udostępnia mTożsamość?

W systemie są wszystkie dane z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych, a więc: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, zdjęcie, numer dowodu, termin jego ważności i organ odpowiedzialny za wydanie dokumentu.

Uwaga! mTożsamość nie zastępuje na razie tradycyjnych dokumentów. Przede wszystkim dlatego, że do tego potrzebna jest pełna kompatybilność wszystkich telefonów i stuprocentowa „frekwencja” obywateli, jeśli chodzi o instalację aplikacji. A na to z pewnością jeszcze długo trzeba będzie poczekać.

Czy mDokumenty są bezpieczne?

Korzystanie z dokumentów jest bezpieczne z poziomu obsługi smartfona. Dostęp do samej aplikacji zabezpieczamy hasłem, dodatkowo może to być także zabezpieczenie oferowane przez telefon, jak np. odcisk palca. Co ciekawe, nawet jeśli telefon zostanie nam skradziony, nie będzie to równoznaczne z kradzieżą dokumentów, dlatego że będą one funkcjonować wirtualnie, a smartfon za pomocą aplikacji jedynie umożliwia do nich dostęp.

tomArz