Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/przenosne_www/www/blog.przenosne.pl/wp-includes/post-template.php on line 293

Okulary śledcze – przyszłość kryminalistyki czy narzędzie inwigilacji?

okulary szpiegujące w chińskiej policji

W okulary przeciwsłoneczne z wbudowaną kamerą połączoną z policyjną bazą danych zostali wyposażeni na początku tego roku policjanci w Zhengzhou w Chinach. Gadżet wychwytuje twarze i porównuje je z policyjną kartoteką przestępców. Czy to działa? I to jak! Dzięki śledczym okularom, zanim jeszcze zaczęły się prawdziwe „żniwa”, czyli chiński Nowy Rok, udało się złapać kilkadziesiąt osób.

Gdzie przydają się okulary?

Na przykład na dworcach, zatłoczonych ulicach i w środkach komunikacji. Policjanci spacerują w tłumie, obserwując ludzi, a w zasadzie – obserwuje ich wbudowana w okulary kamerka. Funkcjonariusz błyskawicznie dowiaduje się, czy dana osoba jest podejrzana albo poszukiwana, a co za tym idzie – może stanowić zagrożenie dla innych albo chcieć uciec z miasta. Gadżet pozwala na natychmiastową niemal reakcję bez wzbudzania podejrzeń.

fot. getty images

Walka z przestępczością czy inwigilacja?

To inteligentne rozwiązanie jest jednym z wielu, które mają poprawić wykrywalność oszustów i przestępców w Chinach. Obok niego są także instalowane masowo kamery CCTV. Według szacunków, do 2020 roku ma ich działać ponad 600 milionów. Wiele z nich będzie zintegrowana z technologiami rozpoznawania twarzy i stylu poruszania się. Okulary śledcze mają jednak tę przewagę nad kamerami, że nie są nigdzie przytwierdzone na stałe i mogą podążać za „obiektem”, któremu w dodatku mogą się przyjrzeć z każdej strony.

W kraju, w którym liczbę przestępstw liczy się w milionach, a liczba ludności według danych na koniec 2017 roku, wynosiła bliski 1,4 mld, wydaje się, że to i tak niewielkie środki ostrożności. Z drugiej strony – obrońcy praw człowieka patrzą na to nieco inaczej, w okularach śledczych i innych tego typu środkach widząc kolejne narzędzie do inwigilacji obywateli.

Anoda

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X