Wpis na bloga ładujący telefon? Istnieje już prototyp samoładujących urządzeń!

ładowanie baterii smartfona ruchem

Pamiętacie artykuł o mizianiu telefonu, które go ładuje? Dzisiaj mamy coś jeszcze lepszego! Według naukowców pracujących dla koreańskiego koncernu Samsung, wkrótce pojawią się smartfony, które będą się ładować tylko dzięki ruchom naszych rąk. Jest szansa, że niedługo pisząc tekst na naszego firmowego bloga będę tym samym ładować telefon  Niezłe, co?

Według speców z Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), aby stworzyć samoładujący się telefon, wystarczy wyposażyć go w miniaturowe generatory tryboelektryczne TENG, których zadaniem jest przetwarzanie energii mechanicznej na elektryczną. To nie mrzonka ani bajka, bo pierwsze takie generatory powstały już pięć lat temu w Georgia Institute of Technology.

Jak to działa? Wystarczy najdrobniejszy ruch, np. kiedy trzymasz telefon w kieszeni, torebce czy w ręku, aby w telefonie zaczął gromadzić się ładunek elektryczny, który następnie wykorzystywany jest do naładowania urządzenia.

samoładujący się telefon

Wkróce może się okazać, że biegnąc ze smartfonem naładujesz szybciej baterię niż ładowarką

Czyżbyśmy byli świadkami powstawania perpetuum mobile? W pewnym sensie tak. Badacze z SAIT już przetestowali swoje pomysły na popularnych, używanych przez nas na co dzień sprzętach i okazało się, że to działa. Jak wynika z badań, energia mechaniczną powstająca dzięki zwyczajnym ruchom rąk, może być w całości przekształcona w energię elektryczną, która na pewno wystarczy do zasilania smartwatcha, a nawet pozwoli utrzymać w stanie czuwania większe urządzenie, takie jak smartfon. Nie jest to jeszcze zasilanie. Ale dajmy naukowcom szansę, bo w tej chwili testują możliwości optymalizacji pracy różnego typu generatorów TENG, tak aby zwiększyć ilość dostępnej dzięki nim energii elektrycznej.

tomArz

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X