Pierwsza kobieta na Księżycu

przenosnepl_astronautka kobieta w kosmosie pierwsza kobieta na księżycu

Pierwsza kobieta, która postawi swoją stopę na Księżycu, będzie musiała na to czekać 55 lat. Tyle minie do tego czasu od pierwszej misji Apollo 11 w 1969 roku do momentu, kiedy ten historyczny moment nastąpi, czyli za cztery lata.

Pierwsza kobieta w kosmosie

Kobiety latają w kosmos od czasów słynnej radzieckiej astronautki Walentyny Tierieszkowej, która wyruszyła z misją. Jakkolwiek kontrowersyjna była ta pierwsza wyprawa, uchyliła przed płcią żeńską przestrzeń pozaziemską. „Uchyliła” to dobre słowo, dlatego że do 2016 roku spośród 537 osób, które poleciały w kosmos, zaledwie 60 to kobiety. Wśród nich było 45 pań z USA, cztery z Rosji/ZSRR, po dwie z Chin, Japonii i Kanady oraz po jednej z Francji, Indii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Włoch. Pierwszą, która ma postawić stopę na Księżycu, będzie kolejna Amerykanka[i].

Program Artemis

Na razie pewne jest to, że taki fakt nastąpi i że będzie to za cztery lata, w ramach programu Artemis. Amerykański program lotów kosmicznych o tej nazwie realizują wspólnie NASA, prywatne spółki kosmiczne oraz partnerzy międzynarodowi, tacy jak m.in. ESA (Europejska Agencja Kosmiczna – ang. European Space Agency). Cel, który Artemis chce osiągnąć w 2024 roku, to ponowne wysłanie na Księżyc ludzi, w tym pierwszej w historii kobiety.

Astronautka-rekordzistka

Jako tę, która dostąpi tego zaszczytu, najczęściej wymienia się doświadczoną astronautkę, która już opuszczała załogowy statek kosmiczny, Christinę Koch. Jest ona znana z ustanowienia kobiecego rekordu przebywania w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spędziła już w niej ponad 328 dni, pobijając wcześniejszy rekord należący do Peggy Whitson. Co ciekawe, Koch pełni też trochę rolę „królika doświadczalnego”, gdyż naukowcy badają na jej przykładzie, jaki wpływ na organizmy kobiet ma mikrograwitacja.

To badanie nie jest bez znaczenia w obliczu planowanego tworzenia ludzkich półkolonii na Księżycu i Marsie. Wyniki badań astronautów przebywających w kosmosie bardzo długo na pewno przysłużą się do lepszego przygotowania do konstrukcji takich kolonii oraz zasad w nich panujących. 

Anoda


[i] Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_astronautek

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X