Wszystko o przewodzie HDMI

kabel hdmi informacje

Kabel HDMI towarzyszy nam na co dzień, choć często traktujemy go jako jeden z wielu kabli, za pomocą których podłączone są nasze urządzenia. Tymczasem to nie taki zwykły kabel i warto przyjrzeć mu się bliżej. Dziś poświęcimy mu trochę czasu.

Co to jest HDMI?

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) to standard, który został opracowany w latach 2000-2002 jako rozwiązanie pozwalające na transmisję w pełni cyfrowego, nieskompresowanego obrazu i dźwięku. Od tamtej pory do połączenia dwóch różnych urządzeń elektronicznych wystarczał tylko jeden kabel, który dodatkowo zapewniał lepszą jakość dźwięku i obrazu niż poprzednie rozwiązania.

Historia standardów kabla HDMI

Pierwszym, jaki pojawił się na rynku, był HDMI 1.0. Jego maksymalna rozdzielczość wynosiła 1920 × 1200 p60, maksymalna głębia koloru – 24 bity, a maksymalna szerokość pasma sygnału – 165 MHz. Standard ten nie obsługiwał DVD-Audio, nie był zgodny z Dolby TrueHD, nie miał kanału Ethernet, zwrotnego kanału audio, wsparcia dla technologii 3D ani rozdzielczości 4K.

Niewiele „bogatszy” był kolejny standard – HDMI 1.1, wyposażony w identyczne parametry co poprzednik, z tą jedną różnicą, że obsługiwał DVD-Audio.

Takie same parametry miał kolejny standard – HDMI 1.2/1.2a. Pojawił się na rynku z nowością w postaci wsparcia dla Super Audio CD (DSD), czyli rzadko spotykanego standardu nośnika dźwięku stworzonego przez Sony i Philipsa. Zmiana ta nie wniosła nic nowego dla przeciętnego użytkownika.

Inaczej było z kolejnym standardem – HDMI 1.3. Nareszcie zmieniły się parametry podstawowe: maksymalna rozdzielczość wynosiła już 2560 × 1600 p75, maksymalna głębia koloru – 48 bitów, a maksymalna szerokość pasma sygnału – 340 MHz. Co więcej, pojawiła się obsługa nowych funkcji i dodatków, takich jak wsparcie dla funkcji Deep Color, xvYCC, synchronizacji audio i wideo (AV-Sync) czy Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio. Był to na pewno duży krok naprzód.

Później pojawiło się kilka poprawek – od a do c, ale nadal przy tych samych parametrach. Prawdziwą rewolucję przyniósł jednak standard HDMI 1.4 (z poprawkami a i b). To właśnie wtedy pojawiło się wsparcie dla rozdzielczości 4K. Parametry HDMI 1.4 wynosiły: maksymalna rozdzielczość – 4096 x 2160 p24, a maksymalna głębia koloru – 48 bitów. Maksymalna szerokość pasma sygnału pozostała nadal 340 MHz, ale zwiększono ją w obecnym najnowszym standardzie HDMI 2.0 do aż 600 MHz.

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X