Wszystko o przewodzie HDMI

kabel hdmi informacje

Kabel HDMI towarzyszy nam na co dzień, choć często traktujemy go jako jeden z wielu kabli, za pomocą których podłączone są nasze urządzenia. Tymczasem to nie taki zwykły kabel i warto przyjrzeć mu się bliżej. Dziś poświęcimy mu trochę czasu.

Co to jest HDMI?

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) to standard, który został opracowany w latach 2000-2002 jako rozwiązanie pozwalające na transmisję w pełni cyfrowego, nieskompresowanego obrazu i dźwięku. Od tamtej pory do połączenia dwóch różnych urządzeń elektronicznych wystarczał tylko jeden kabel, który dodatkowo zapewniał lepszą jakość dźwięku i obrazu niż poprzednie rozwiązania.

Historia standardów kabla HDMI

Pierwszym, jaki pojawił się na rynku, był HDMI 1.0. Jego maksymalna rozdzielczość wynosiła 1920 × 1200 p60, maksymalna głębia koloru – 24 bity, a maksymalna szerokość pasma sygnału – 165 MHz. Standard ten nie obsługiwał DVD-Audio, nie był zgodny z Dolby TrueHD, nie miał kanału Ethernet, zwrotnego kanału audio, wsparcia dla technologii 3D ani rozdzielczości 4K.

Niewiele „bogatszy” był kolejny standard – HDMI 1.1, wyposażony w identyczne parametry co poprzednik, z tą jedną różnicą, że obsługiwał DVD-Audio.

Takie same parametry miał kolejny standard – HDMI 1.2/1.2a. Pojawił się na rynku z nowością w postaci wsparcia dla Super Audio CD (DSD), czyli rzadko spotykanego standardu nośnika dźwięku stworzonego przez Sony i Philipsa. Zmiana ta nie wniosła nic nowego dla przeciętnego użytkownika.

Inaczej było z kolejnym standardem – HDMI 1.3. Nareszcie zmieniły się parametry podstawowe: maksymalna rozdzielczość wynosiła już 2560 × 1600 p75, maksymalna głębia koloru – 48 bitów, a maksymalna szerokość pasma sygnału – 340 MHz. Co więcej, pojawiła się obsługa nowych funkcji i dodatków, takich jak wsparcie dla funkcji Deep Color, xvYCC, synchronizacji audio i wideo (AV-Sync) czy Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio. Był to na pewno duży krok naprzód.

Później pojawiło się kilka poprawek – od a do c, ale nadal przy tych samych parametrach. Prawdziwą rewolucję przyniósł jednak standard HDMI 1.4 (z poprawkami a i b). To właśnie wtedy pojawiło się wsparcie dla rozdzielczości 4K. Parametry HDMI 1.4 wynosiły: maksymalna rozdzielczość – 4096 x 2160 p24, a maksymalna głębia koloru – 48 bitów. Maksymalna szerokość pasma sygnału pozostała nadal 340 MHz, ale zwiększono ją w obecnym najnowszym standardzie HDMI 2.0 do aż 600 MHz.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X