przenosnepl_olimpiady i technologie

Olimpiady powoli stają się miejscem nie tylko sportowej rywalizacji. Dla kraju, który jest organizatorem, to świetna okazja do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technologii. Widać to już po przygotowaniach do najbliższych letnich i zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Tokio – roboty i ekologia

Ciekawie zapowiadają się pod tym względem Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które odbędą się już w tym roku. W czasie Olimpiady do dyspozycji mieszkańców i turystów będą jeżdżące i latające ekologiczne taksówki i autobusy. Zaangażowane zostaną też zaawansowane roboty, w tym androidy czy wręcz awatary ludzi, które będą służyć turystom radą, pomocą, a nawet po prostu ciekawą konwersacją. Roboty zostaną także wykorzystane do transmisji – na orbicie wylądują słynne roboty z serii Gundam, które umożliwią transmisję igrzysk na żywo w jakości 8K! Co więcej – nawet medale dla zwycięzców mają być wykonane z części pozyskanych w wyniku recyklingu elektroniki.

Toyota rulez?

Jeden z najbardziej znanych na świecie japońskich potentatów – Toyota – również zamierza pokazać się podczas Olimpiady z jak najlepszej, innowacyjnej i nowoczesnej strony. Koncern chce przekazać do dyspozycji sportowców i widzów komfortowe, superszybkie i ekologiczne środki transportu. Będą to autobusy z napędem wodorowym oraz elektryczne taksówki, a także vany, które będą pełnić funkcję mobilnych sklepów czy centrów serwisowych. Toyota wspomina też coś o budowie pierwszego latającego samochodu, ale ma to raczej charakter ciekawostki, gdyż z całą pewnością do czasu igrzysk, które zaczną się 24 lipca, taki pojazd nie będzie dostępny powszechnie.

Zobacz wideo: 

Chiny – autonomiczny pociąg

Z kolei Chiny, które są organizatorem kolejnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, przygotował autonomiczny pociąg łączący stolicę z miastem Zhangjiakou, gdzie będzie odbywać się rywalizacja. Odległość między tymi punktami to 147 km, więc pokonanie tej trasy zajmuje niespełna 3 godziny. Ale dzięki sterowanemu poprzez sieć 5G autonomicznemu pociągowi, który porusza się z prędkością 350 km/h, czas ten wynosi jedynie 47 minut.

Autonomiczny pociąg to przełom na skalę światową, gdyż to pierwszy na świecie tego rodzaju pojazd poruszający się całkowicie bez ingerencji człowieka. Za bezpieczeństwo przejazdu odpowiada ponad 2700 różnych czujników i elektronika, która zbiera dane w czasie rzeczywistym. Na stacjach w Pekinie i Zhangjiakou pojawiły się roboty, które rozpoznają twarze pasażerów i pomagają im znaleźć odpowiedni skład i wagon. Z kolei na pokładzie pasażerowie mają do dyspozycji dotykowe ekrany i bezprzewodowe ładowarki do swoich urządzeń. Oczywiście, załogę tworzą żywi ludzie, którzy jednocześnie czuwają nad bezpieczeństwem pasażerów.

Zobacz wideo:

Pociąg jeździ od 30 grudnia 2019 roku, a bilet z Pekinu do Zhangjiakou kosztuje od 12 do 38 dolarów. Gdyby nie koronawirus, pokusa wycieczki do Chin i odbycia takiej przejażdżki byłaby jeszcze większa niż jest obecnie 😉

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X