Stworzono metal, który wypływa na powierzchnię

Niezatapialny metal stworzyli naukowcy z University of Rochester w USA wspólnie z Chińczykami. Wzorowali się na pająkach wodnych!

Niezatapialny metal – jak stworzono?

Ściślej mówiąc naukowcy opracowali technologię przetwarzania powierzchni metalowych przy użyciu lasera femtosekundowego, stosowanego dzisiaj dość powszechnie w chirurgii okulistycznej. Laser działa w ten sposób, że tworzy na powierzchni metalu struktury w nanoskali, które mają zdolność wychwytywania i zatrzymywania powietrza. Dzięki temu poddany takiej  obróbce metal staje się silnie hydrofobowy.

Niezatapialny metal – dlaczego nie tonie?

To kolejny wynalazek stworzony dzięki bionice. Naukowcy wzorowali się bowiem na pająkach wodnych, które mogą pozostać pod wodą przez dłuższy czas w otaczającym ich ciała bąblu powietrza. Podobną ochronę stosują także mrówki ogniste. Dlaczego metal nie tonie? Kiedy zanurzymy go w wodzie, wokół niego tworzy się pęcherzyk powietrza, który wyrzuca go na powierzchnię. Co ważne, dotychczas większość materiałów hydrofobowych traci swoje właściwości z biegiem czasu albo w wyniku uszkodzeń. Niezatapialny metal poddano wielu próbom i nie stracił swoich właściwości ani po wielokrotnym zadrapaniu, ani po miesiącu trzymania go pod wodą z obciążeniem. Jak zachowuje się metal poddany obróbce laserem femtosekundowym w porównaniu ze zwykłym metalem pokazuje film stworzony przez Rochester University.

Jakie zastosowanie znajdzie niezatapialny metal?

Przede wszystkim zostanie on wykorzystany do rozwoju żeglugi, gdyż będzie można dzięki niemu tworzyć niezatapialne statki. Poza tym będą mogły powstać pływające urządzenia elektroniczne. Na pewno znajdzie też zastosowanie w rozwoju sprzętów wodoszczelnych.  Ciekawa jestem, jakie jeszcze, bo na pewno pomysłów nie zabraknie.

Anoda

fot. Rochester University

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X