Niezniszczalna bateria Blade

samochód elektryczny czerwony niezniszczalna bateria blade

Niezniszczalna bateria – czy to w ogóle możliwe? Dosłownie kilka dni temu chińska firma BYD Company Ltd. ogłosiła i udowodniła, że tak.

Innowacyjny akumulator

Na odbywającej się online konferencji prasowej szef BYD Wang Chuanfu ogłosił, że koncern wprowadzi na rynek innowacyjny akumulator do pojazdów elektrycznych. Stworzona przez konstruktorów firmy bateria była poddawana wyjątkowo niszczycielskim testom i wszystkie przeszła pomyślnie. Prace nad konstrukcją baterii trwały kilka lat. Zbudowana jest tak, że pojedyncze komórki są ułożone razem w szeregu, a następnie włożone do zestawu akumulatorów. W ten sposób zoptymalizowana została struktura całego zestawu, co pozwoliło wykorzystać o 50% miejsca w porównaniu do konwencjonalnych akumulatorów blokowych z fosforanu litu i żelaza.

Niezniszczalna bateria przeszła „test gwoździa”

Testy, o których mowa to m.in. zginanie, kruszenie, podrzewanie w piecu do 300 °C, specjalne przeładowywanie o 260% czy najbardziej „drastyczny”, czyli wbijanie gwoździ. W żadnym tych przypadków bateria nie emitowała dymu ani ognia, a temperatura powierzchni osiągała jedynie od 30 do 60 °C. Dla porównania takie same testy robiono również na innych bateriach. I tak temperatura trójskładnikowej baterii litowej przekroczyła 500 °C, co doprowadziło do silnego przegrzania i emisji dymu. Z kolei konwencjonalna bateria blokowa z fosforanu litu i żelaza co prawda nie emitowała płomieni ani dymu, ale jej temperatura na powierzchni osiągała od 200 do 400 °C. 

Bezpieczeństwo bardzo ważne

Dlaczego BYD tak walczy o bezpieczeństwo akumulatora w samochodzie? Wynika to z faktu, że samochody, inaczej niż inne urządzenia napędzane elektrycznie, ulegają wypadkom. Innowacyjna bateria nie ulegnie uszkodzeniu ani samozapłonowi nawet w sytuacji, gdy samo auto będzie miało poważny wypadek. Jak wynika z informacji BYD, już teraz Blade Battery budzi zainteresowanie innych marek z branży samochodów elektrycznych, które oferują jej twórcom partnerstwo w kwestii dopracowywania i wdrażania tej technologii. Władze BYD podkreślają, że zamierzają się nią podzielić i nawiązać współpracę z innymi graczami. 

Na razie w baterię Blade wyposażony będzie sedan BYD, najbardziej znane auto chińskiej marki, który ma mieć premierę w czerwcu tego roku. 

Co do jest BYD?

BYD Company Ltd. to jedno z największych prywatnych przedsiębiorstw w Chinach. Powstało 1995 r. Samochody to stosunkowo niedawny element produkcji. Firma ma przede wszystkim ogromne doświadczenie w rozwoju energii odnawialnej, z której ofertą dociera do ponad 50 krajów i regionów świata. 

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X