sieć 6G

Sieć 5G dopiero jest wdrażana, większość z nas używa jeszcze 4G, a Chińczycy już pracują nad technologią 6G. Transfery danych mają w niej sięgać 1TB na sekundę!

6G odmieni świat człowieka

Przed miesiącem Chiny uruchomiły sieć 5G, ale już trwają prace nad nową technologią. Prowadzi je tamtejsze  Ministerstwo Nauki i Technologii wspólnie z uczelniami, laboratoriami i korporacjami. W projekt zaangażowane zostały tysiące naukowców i inżynierów, którzy do tej pory pracowali nad rozwojem sieci 5G. Chiny to niejedyny kraj, który już teraz prowadzi prace nad 6G. W tym zakresie działa również amerykańska FCC (Federalna Komisja Łączności), która stworzyła pasmo częstotliwości do eksperymentów dla sieci nowej generacji. Zainteresowanie nową technologią wykazuje również Korea Południowa, która była pierwszym krajem na świecie, jakiemu udało się wprowadzić pełny, komercyjny dostęp do sieci 5G (2019 rok). A tempo ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego że 6G ma – zgodnie z zapowiedziami chińskiego rządu – całkowicie odmienić nasz świat. Mówi się nawet o stworzeniu czegoś na kształt globalnej świadomości. To oznacza ni mniej, ni więcej, że ten, kto stworzy i wdroży ją pierwszy będzie rządził światem!

Kiedy wdrożenie 6G?

Wdrożenie 6G miałoby nastąpić po 2030 roku, czyli całkiem szybko. Jest to też zgodne z tym, co dzieje się na rynku rożnego rodzaju maszyn i urządzeń. Przez tych 10 lat na świecie powinny być już powszechnie dostępne inteligentne roboty, autonomiczne samochody czy pierwsze użytkowe komputery kwantowe albo interfejsy mózg-komputer. Technologia 6G będzie więc miała pełne uzasadnienie, dlatego że zostanie ona wykorzystana choćby do tego, by… połączyć z tymi urządzeniami ludzkie mózgi.

Co zmieni sieć 6G?

Dziś bardziej można pisać o tym, co może zmienić, ale już za kilka lat, gdy już wszyscy będziemy używać obecnie wdrażanej 5G, będziemy mogli lepiej pojąć, co nas czeka w przyszłości z 6G. Na pewno całkowicie zmieni się sposób komunikacji ludzi nie tylko między sobą, ale też z różnego rodzaju urządzeniami.

Wdrażanie technologii 5G

Tymczasem, jak niedawno pisaliśmy, w Polsce trwa dopiero wdrażanie sieci 5G, a właściwie jej pierwsze testy w kilku wybranych miastach. Zgodnie ze strategią Ministerstwa Cyfryzacji, pokrycie zasięgiem nowej sieci wszystkich obszarów miejskich i głównych szlaków transportowych ma nastąpić do 2025 r. Do końca 2020 roku 5G ma być dostępna w co najmniej jednym dużym mieście. Prawdopodobnie będzie to Łódź. Przed resztą Polski droga zatem jeszcze długa.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X