Energia z powietrza? Proszę bardzo!

przenosnepl_air-gen

Energia z powietrza nie jest nowym zjawiskiem. Wytwarzają ją na przykład elektrownie wiatrowe, wykorzystujące siłę wiatru. Ale produkcja energii z powietrza samego w sobie to już zdecydowanie nowość. Możliwa dzięki specjalnemu urządzeniu zbudowanemu przez naukowców z University of Massachusetts w Amherst (USA).

Energetyczne bakterie

Urządzenie, które jego twórcy nazywają air-gen lub air-powered generator wytwarza energię z wilgoci znajdującej się w powietrzu atmosferycznym. Składa się z dwóch elektrod, pomiędzy którymi umieszczono 7-mikrometrową warstwę białek poukładanych w nanoprzewody, która ma dostęp do powietrza. Białka pochłaniają wodę, która znajduje się w powietrzu, wytwarzając ciągły prąd elektryczny przebiegający między obiema elektrodami. Jest to możliwe dzięki pewnej grupie bakterii zwanych Geobacter. 

Energia 24/7

Geobacter to bakteria, która stała się „sławna” dzięki swojej zdolności do wytwarzania magnetytu przy braku tlenu. Z czasem zauważono, że może wytwarzać także inne rzeczy, takie jak bakteryjne nanoprzewody, które mogą przewodzić elektryczność. Nic dziwnego, że naukowcy od lat szukali sposobu na wykorzystanie tej zdolności. Aż wreszcie udało się to zespołowi z UMass. – Dosłownie wytwarzamy energię elektryczną z powietrza – deklaruje inżynier elektryk Jun Yao z University of Massachusetts Amherst. – Generator powietrza generuje czystą energię non stop przez 24 rodziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Energia z wilgoci nawet na Saharze

Air-gen wytwarza trwałe napięcie około 0,5 wolta o gęstości prądu około 17 mikroamperów na centymetr kwadratowy. Nie jest to wiele, ale według twórców urządzenia, podłączenie ich większej liczby pozwoli wygenerować energię wystarczającą do naładowania małych urządzeń, smartfony, smartwatche czy elektroniczne opaski itp. Co więcej, według ekipy z uniwersytetu w Amherst, wytwarzanie energii z wilgoci zawartej w powietrzu będzie możliwe nawet w tak suchych miejscach na świecie, jak Sahara!

Elektrownia na… ścianie?

To dopiero początek. Grupa kierowana przez Jun Yao i Dereka Lovley deklaruje, że zamierza pracować nad rozwojem takich systemów na dużą skalę, a ich innowacyjna technologia mogłaby służyć na przykład do zasilania domów za pomocą nanoprzewodu wbudowanego w… farbę ścienną. To przełomowa wiadomość w świecie energii odnawialnej!

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X