przenosnepl_samonaprawiajaceauto

Samonaprawiające samochody to przyszłość motoryzacji – uważa izraelska firma Aurora Labs. Obecnie pracuje nad innowacyjnym systemem, który umożliwi samochodom wykrywanie usterek i ich automatyczne naprawianie.

Connected cars – co to jest?

Izraelczycy tworzą innowacyjne oprogramowanie dla tzw. connected cars (z ang. samochody połączone). Mowa o różnego rodzaju rozwiązaniach pozwalających urządzeniom, takim jak np. smartfony łączyć się z pojazdami, tak by kierowcy mogli z łatwością korzystać z tych urządzeń na pokładzie samochodu. Connected cars to także wykorzystanie Internetu w samochodzie, np. do nawigacji, a także – w przyszłości na masową skalę – możliwość łączenia się samochodów między sobą, a także z oprogramowaniem zarządzającym infrastrukturą drogową. Mówiąc krótko – Aurora Labs pracuje dla przyszłości motoryzacji. 

AI w służbie motoryzacji

Dzięki zastosowaniu stale uczącej się sztucznej inteligencji (AI) opracowany przez Aurora Labs system będzie potrafił przewidzieć awarię, zanim ona nastąpi, a także podjąć działania naprawcze. Jednocześnie system będzie czuwać na aktualizacją oprogramowania we wszystkich stosowanych w samochodzie urządzeniach, tak aby następowała one płynnie i bez zakłóceń dla działania całego samochodu. 

Czy wszystko jest możliwe?

Sztuczna inteligencja jest opracowana tak, aby mogła stale się „dokształcać” analizując pracę samochodu, a także pojawiające się w niej anomalie. Oczywiście, nie jest to lekarstwo na całe zło i każdą usterkę. Jeśli złapiemy gumę, auto nie zamieni się w robota, który automatycznie wymieni oponę. Chociaż, kto wie?… Obserwując rozwój technologii w ostatniej dekadzie, można odnieść wrażenie, że naprawdę wszystko jest możliwe.

Przyszłość motoryzacji

Tymczasem Aurora Labs już prowadzą rozmowy ze znanymi koncernami motoryzacyjnymi, z którymi chce testować swoje innowacyjne rozwiązanie. Naukowcy tej izraelskiej firmy są przekonani, że jest to przyszłość motoryzacji, w której elektronika odgrywa coraz większą rolę. „Kompleksowe zarządzanie oprogramowaniem jest niezbędne dla producentów samochodów – czytamy na stronie firmy. – (…) Nasza technologia pełni kluczową rolę, umożliwiając innowacje i ciągły rozwój bez uszczerbku dla jakości i bezpieczeństwa w coraz bardziej zależnym od oprogramowania samochodowym przemyśle motoryzacyjnym”.

Anoda