Innowacyjna bateria IBM z wody morskiej

przenosnepl_bateriaIBM

Naukowcy IBM-a odkryli materiały chemiczne do produkcji baterii, które mogą wyeliminować stosowanie w nich metali ciężkich, takich jak nikiel i kobalt.

Innowacyjna bateria

„Korzystając z trzech nowych i różnych zastrzeżonych materiałów, które nigdy wcześniej nie były rejestrowane jako połączone w akumulatorze, nasz zespół z IBM Research odkrył chemię nowej baterii, która nie wykorzystuje metali ciężkich ani innych substancji mających problemy z zaopatrzeniem” – informuje IBM na swojej stronie internetowej. Koncern oczywiście nie zdradza jeszcze, co to za materiały, gdyż wciąż pracuje nad technologią. Pewne jest jednak, że innowacyjna bateria nie tylko spełnia swoje funkcje, ale ma też bardzo dobre parametry techniczne i wytrzymałościowe.

Wysokie parametry

Według naukowców z IBM-a, wydajność baterii już w początkowych testach okazała się bardzo wysoka, a można ją jeszcze zoptymalizować. Dzięki temu nowy akumulator przewyższy możliwości obecnych akumulatorów litowo-jonowych pod wieloma względami, w tym tak istotnymi, jak niższe koszty produkcji, a co za tym idzie – niższe ceny końcowe, wyższa moc i gęstość, duża wydajność energetyczna i niska palność.

Zwłaszcza ten ostatni element jest bardzo pożądany, gdyż jest on powszechnie znaną wadą akumulatorów z anodami litowo-metalowymi. „Unikalna kombinacja katody i elektrolitu wykazała zdolność do tłumienia dendrytów litowo-metalowych podczas ładowania, zmniejszając w ten sposób palność” – czytamy w informacji prasowej IBM.

Innowacyjna bateria – atuty 

Bateria wykazuje szybkie tempo ładowania. W testach naładowanie do poziomu 80% trwało zaledwie 5 minut. Szybkość ładowania, niskie koszty produkcji i niska palność to bardzo dobre wieści zwłaszcza dla rozwijającego się przemysłu pojazdów elektrycznych, jak samochody czy samoloty. Dotychczas te wady obecnych akumulatorów skutecznie hamowały realizację niektórych śmiałych pomysłów konstruktorów czy samo upowszechnienie się pojazdów z napędem na baterie.

IBM wymienia następujące zalety innowacyjnego akumulatora. 

  • niższy koszt produkcji – wynika z faktu, że pozyskiwanie z wody morskiej aktywne materiały katodowe kosztują mniej, gdyż nie zawierają kobaltu, niklu i innych metali ciężkich, których wydobycie jest kosztowne i kontrowersyjne
  • szybsze ładowanie – wynik 80% naładowania baterii w mniej niż 5 minut 
  • wysoka gęstość mocy, wyższa niż oferują akumulatory litowo-jonowe
  • wysoka gęstość energii, porównywalna z najnowocześniejszą baterią litowo-jonową
  • świetna wydajność energetyczna
  • niska palność elektrolitów

IBM na rzecz zrównoważonego rozwoju

Badania IBM to nie tylko duży wkład w rozwój baterii, ale też szansa podniesienie jakości działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – przede wszystkim ze względu na wykorzystanie nieinwazyjnego i humanitarnego źródła pozyskiwania materiałów, jaką są wody morskie. Dzięki temu zostałoby ograniczone wydobycia niklu i kobaltu, z których zwłaszcza kopalnie tego drugiego, zlokalizowane w Afryce, budzą wiele kontrowersji ze względu na wykorzystywanie do pracy dzieci. Kilkanaście dni temu organizacja praw człowieka International Rights Advocates złożyła w Waszyngtonie pozew przeciwko Apple, Google, Dell, Microsoftowi i Tesli, które wykorzystując kobalt wydobywany w Kongo przez dzieci miały wiedzieć o tym, że pracują przy tym dzieci, w dodatku w bardzo niebezpiecznych warunkach. Dzieci ginęły lub zostały okaleczone.

Współpraca i sztuczna inteligencja

Aby przenieść wyniki swoich badań bliżej rzeczywistości, IBM Research nawiązał współpracę z Mercedes-Benz Research and Development North America, jednym z najlepszych dostawców elektrolitów akumulatorowych na świecie Central Glass oraz producentem akumulatorów, firmą Sidus. Dodatkowym wsparciem szybkiego rozwoju nowego rodzaju baterii ma być zastosowanie w badaniach nad nią sztucznej inteligencji. Jestem bardzo ciekawa, jak dalej potoczą się te działania.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X