Okna z perowskitu ogrzeją dom?

przenosnepl_mężczyzna trzyma okna perowskitowe

Okna z perowskitu to może być nie tylko przyszłość budownictwa, ale też technologii grzewczych i… designu! Z jednej strony będą oświetlać wnętrza i je wyciszać, z drugiej – działać jak ogniwa solarne, a dzięki swoim właściwościom – będą zmieniać kolor, dostosowując się do temperatury otoczenia i natężenia światła. Przyczynią się też do oszczędzania energii.

Fotowoltaika termochromowa

Niezwykłe okna to efekt prac i badań naukowców z Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) Departamentu Energii USA. Opracowali oni technologię, która została nazwana „fotowaltaiką termochromową”. Okna zbudowane według niej mogą zmieniać kolor, blokując tym samym słoneczny blask i redukując niepożądane nagrzewanie się szyby, np. w gorący, słoneczny dzień. W momencie zmiany koloru okno zamienia się w ogniwo słoneczne i zaczyna generować energię.

Perowskit – minerał przyszłości

Okna wykonane są z perowskitu, o którego niesamowitych właściwościach pisałam już kilkakrotnie. Przypomnę, że metodę wytwarzania ogniw fotowoltaicznych z tego minerału opracowała 31-letnia wówczas Polka Olga Malinkiewicz. Od tamtej pory perowskitowe ogniwa są rozwijane na coraz większą skalę. Zobacz, jak zostały stworzone Panele słoneczne dla każdego.

Naprawdę energooszczędne okna

Jeśli teraz na jakieś okna mówimy, że są energooszczędne, to już wkrótce będziemy się mijać z prawdą. Najnowsze opcje inteligentnych okien to uzyskiwanie praktycznie niezliczonej liczby kolorów, dzięki poszerzeniu zakres temperatur, na które reagują. To sprawia, że wynalazek daje ogromne możliwości związane z poprawą efektywności energetycznej budynków. Dzięki niemu bowiem znacząco może się zmniejszyć zapotrzebowanie na klimatyzację, która pochłania bardzo dużo energii. Z drugiej strony – również same okna będą ją produkować.

Trend w designie?

W przyszłości może się okazać, że jesteśmy w stanie tworzyć inteligentne budynki czerpiące energię wyłącznie dzięki oknom termochromowym! Co więcej, fakt, że okna mogą zmieniać kolory, a skala barw jest coraz większa, bez wątpienia będzie gratką dla architektów poszukujących nowych, ciekawych rozwiązań przy jednoczesnym coraz częstszym trendzie do budownictwa ekologicznego.

Anoda

Foto: nrel.gov, Dennis Schroeder, NREL

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X