Defragmentacja dysku. Wszystko, co trzeba wiedzieć

defragmentacja dysku przenosnepl_mapy dysk HDD rozpuszcza się w powietrzu

Defragmentacja dysku to forma porządkowania zawartości dysku, której celem jest zoptymalizowanie pracy komputera. Czy warto ją wykonywać i czy wiążą się z tym jakieś zagrożenia?

Fragmentacja dysku – co to jest?

Działanie twardego dysku HDD oparte jest na talerzach magnetycznych, które w trakcie pracy wirują. Nad nimi znajdują się głowice, których zadaniem jest zapisywać i odczytywać dane. W przeciwieństwie do tego, jak widzimy je na komputerze, pliki na talerzu dysku nie znajdują się w jednym miejscu, tylko są porozrzucane we fragmentach na całej jego powierzchni. Im więcej operacji wykonujemy w obrębie plików, tym więcej fragmentów. Ma to istotny wpływ na pracę całego układu i prędkość dysku, gdyż głowica potrzebuje więcej czasu zarówno na zapis, jak i odczyt danych – musi dotrzeć do wszystkich fragmentów pliku. 

Defragmentacja dysku – co to jest?

Procesem, który porządkuje opisany wyżej bałagan, jest defragmentacja. Jej celem jest ponowne poukładanie plików, tak aby głowica mogła szybciej i łatwiej odczytywać i zapisywać dane. Efektem jest wydajniejsza i szybsza praca komputera. W trakcie defragmentacji fragmenty plików są porządkowane i przenoszone w jedno miejsce. Co więcej, dzięki temu procesowi zmniejsza się ryzyko utraty danych i łatwiej odzyskać pliki w sytuacji, gdyby doszło do jakiejś awarii systemu. 

Defragmentacja dysku – czy warto?

Jak wszystko, także defragmentacja ma i zalety, i wady. Zalety przedstawiłam powyżej. Jeśli chodzi o wady, to jedną z nich jest taka, że porządkowanie plików w ten sposób zajmuje dużo czasu. Druga – to fakt, że czasami nie wiadomo, gdzie przenoszone są defragmentowane pliki i można mieć problemy z ich odnalezieniem.

Czy dysk Flash czy SSD można defragmentować?

Zdecydowanie nie! Przede wszystkim budowa i działanie tych dysków są nieco inne niż dysku HDD, co sprawia, że defragmentacja mogłaby być dla niego wręcz szkodliwa. Aczkolwiek muszę zaznaczyć, że zdania tutaj są podzielone. Z jednej strony defragmentacja zawsze optymalizuje pracę komputera. Z drugiej – dyski flash i SSD docierają do fragmentów plików z tą samą szybkością, niezależnie od ich lokalizacji, a częsta defragmentacja może spowodować zmniejszenie żywotności samych dysków. To ostatnie wynika z faktu, że te typy dysków mają określoną liczbę cyklów zapisu, a defragmentacja to po prostu ich marnowanie.

Podsumowując – jak we wszystkim, taki i tutaj, wskazany jest po prostu umiar.
Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X