Tesla wykryje dziecko w samochodzie

przenosnepl_tesla auto na parkingu nocą

Tesla wdraża w swoich autach coraz więcej funkcji, które mają dbać o bezpieczeństwo ich właścicieli, a także ich bliskich – na przykład pozostawionego dziecka. Specjalny radar wykryje obecność malucha czy np. psa i włączy alarm.

Tesla – tryb psa

Tesle już teraz oferują właścicielom czworonogów tzw. tryb psa. Gdy jest włączony, pozostawione na parkingu auto z psem w środku, mimo że jest zamknięte, nadal korzysta z nawiewu. Dodatkowo na dużym ekranie wyświetla się informacja o temperaturze panującej wewnątrz auta z tekstem: „Mój właściciel za chwilę wróci”. Dzięki temu bez obawy o bezpieczeństwo zwierzaka można go pozostawić w aucie na czas załatwienia sprawy czy zrobienia zakupów.

przenosnepl_tryb psa komunikat na ekranie w samochodzie tesla

Tesla – radar wykrywający obecność

Kolejna nowa funkcja to odpowiedź na statystyki dotyczące przypadków dzieci zmarłych w USA z powodu udaru słonecznego, którego doznały w rozgrzanym samochodzie. W ciągu ostatnich dwóch lat z 50 przypadków ofiar udaru ponad połowa to dzieci, które opiekunowie pozostawili w aucie w gorący dzień. Dotychczas w motoryzacji znane były podobne rozwiązania alarmowe, jednak bazowały one czujnikach zapięcia pasów lub pomiarach obciążenia foteli. Tesla skonstruowała do tego specjalny radar.

Tesla – jak działa radar?

Radar wykrywa ludzi znajdujących się w samochodzie i mierzy ich ciało, dzięki czemu może ocenić, czy jest to osoba dorosła, czy dziecko. Działanie urządzenia opiera się na czterech nadajnikach i trzech odbiornikach wykorzystujących fale milimetrowe. Mogą one przenikać przez cienkie tkaniny, w które ubrane lub którymi przykryte jest dziecko, dzięki czemu łatwiej dotrą do „bariery”, jaką dla radaru jest ciało ludzkie lub zwierzęce. Bo urządzenie wykryje oczywiście także naszych pupili znajdujących się w samochodzie.

Z radarem ma być połączony system poduszek powietrznych, co pozwoli na lepsze dostosowanie ich do wymiarów pasażera. W tej chwili urządzenie czeka na zgodę FCC (Federalnej Komisji Łączności), aby mogło zostać umieszczone w autach Tesli. Decyzja ma zapaść do 21 września.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X