NASA szuka projektantów toalet na Księżyc

przenosnepl_astronauta na toalecie w kosmosie

NASA w ramach programu Artemis zamierza ponownie wysłać ludzi na Księżyc. Jednym z elementów niezbędnych do powodzenia tej misji są… toalety! Właśnie został ogłoszony ogólnoświatowy konkurs dla jej autorów. Pula nagród to 35 tys. dolarów!

Ludzie znów polecą na Księżyc

Program Artemis to amerykański program lotów kosmicznych, który realizują wspólnie NASA, prywatne spółki kosmiczne oraz partnerzy międzynarodowi takich jak ESA (Europejska Agencja Kosmiczna – ang. European Space Agency). Cel, który Artemis chce osiągnąć w 2024 roku, to ponowne wysłanie na Księżyc ludzi, w tym pierwszej w historii kobiety.

Skoro w kosmos mają lecieć ludzie, to trzeba zadbać o wszystkie ich potrzeby, w tym te fizjologiczne i tak przyziemne jak potrzeba korzystania z toalet. Właśnie trwa konkurs na ich projekt.

Zaprojektuj kosmiczną toaletę

Wymagań jest wiele, m.in. funkcjonalność nie tylko na miejscu, ale też w trakcie lotu, kompaktowe wymiary, możliwość komfortowego korzystania z toalet zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, cichy system spłukiwania (mniej niż 60 dB), a przede wszystkim – toaleta musi pracować kompatybilnie z grawitacją Księżyca i z łatwością radzić sobie z odpadami stałymi i płynnymi. Niezły challenge! Podjąć go można za pośrednictwem strony crowdsourcingowej HeroX, która w tym konkursie reprezentuje NASA. 

https://www.herox.com/LunarLoo/guidelines

Konkurs dla ludzi z całego świata 

Pula nagród w ramach konkursu to 35 tys. dolarów i możliwość konsultacji z inżynierami NASA oraz prywatnej wycieczki po Johnson Space Center w Houston. Pierwsza nagroda to 20 tys. dolarów, druga – 15 tys., a trzecia – 5 tys. Konkurs jest otwarty. Może w nim wziąć udział każdy, kto ukończył 18 lat, zarówno osoby indywidualne, jak też zespoły. Jest też kategoria Junior, przeznaczona dla młodych, kreatywnych umysłów. Oni mogą liczyć na certyfikat, oficjalne gadżety NASA oraz atrakcyjne nagrody dodatkowe. Projekty można wysyłać do 17 sierpnia, a wyniki mają być ogłoszone 30 września.

Anoda

Foto: herox.com

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X