Sztuczna inteligencja zastąpi polityków?

przenosnepl_grafika zestawienie twarzy mezczyzny w okularach i robota

Sztuczna inteligencja zastąpi polityków?

Aż 51% Europejczyków chciałoby zastąpić część polityków robotami ze sztuczną inteligencją. Badani uważają, że to najlepszy sposób na trzymanie się prawa oraz zmniejszenie nadużyć i korupcji.

Robot zamiast posła

Badacze z Centrum Zarządzania Zmianą Uniwersytetu IE w Hiszpanii przeprowadzili badania wśród 2769 mieszkańców z 11 krajów na całym świecie, pytając ich o to, czy zaakceptowaliby zmniejszenie liczby parlamentarzystów krajowych w ich krajach na rzecz oddania wolnych miejsc sztucznej inteligencji, wyposażonej w odpowiednie dane i algorytmy. Okazuje się, że ponad połowa uważa to za bardzo dobry pomysł, co wiele mówi na temat zaufania do polityków…

Hiszpanie najbardziej otwarci

Do idei najbardziej zapaleni są Hiszpanie. Poparło ją tam 66% badanych. Podobne nastroje wobec polityków mają Włosi (59%) i Estończycy (56%). Jak ocenia Oscar Jonsson, dyrektor akademicki w Centrum Zarządzania Zmianami Uniwersytetu IE i jeden z głównych badaczy raportu, to prawdopodobnie skutek zwiększonej polaryzacji politycznej, baniek informacyjnych i rozdrabniania informacji. Według Jonssona, który rozmawiał o tym z CNBC, społeczeństwo uważa, że polityka się pogarsza i obwinia o to polityków, a raport z badań oddaje „ogólny duch czasu”.

ECON/BUDG Joint Committee Meeting – vote on the Juncker investment plan

Chińczycy odważniejsi niż Amerykanie

Mniejszym entuzjazmem w kwestii zastąpienia części polityków sztuczną inteligencją wykazali się Brytyjczycy (69% przeciwnych), Holendrzy (56%) i Niemcy (54%). Badania były prowadzone również poza Europą, m.in. w Chinach, gdzie demokracja istnieje tylko z nazwy. W Państwie Środka, które jednocześnie słynie z innowacji technologicznych, pomysł zastąpienia polityków poparło aż 75% badanych. Dla przeciwwagi – w USA, uznawanych za wzorzec demokracji, 60% respondentów sprzeciwiało się takim nowościom.

Wiek ma znaczenie

Zróżnicowane opinie mają też osoby w różnym wieku. Im młodsze, tym chętniej oddałyby władzę sztucznej inteligencji. Ponad 60% Europejczyków w wieku 25-34 lat i 56% osób w wieku 34-44 lat uważa, że to bardzo dobry pomysł. Z kolei osoby powyżej 55. roku życia nie są do tego zbyt entuzjastycznie nastawione.

Anoda

Źródło: IE University

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X