Paszport COVID-owy już do pobrania

przenosnepl_dłon trzyma smarfon z aplikacja mObywatel w ktorej wyswietla sie paszport covidowy

mObywatel z paszportem COVID-owym

Polska jest już w unijnym systemie certyfikatu COVID-owego. Jego posiadacze mogą bez przeszkód poruszać się po niektórych krajach UE. Co ważne, certyfikat można już pobrać w aplikacji mObywatel.

Dokumenty w smarfonie

Przypomnijmy, że mObywatel to aplikacja rządowa umożliwiająca gromadzenie różnych dokumentów w telefonie. Wśród nich są m.in. dowód osobisty (mTożsamość), prawo jazdy (mPrawo Jazdy), karta pojazdu (mPojazd) czy e-recepta (mRecepta). Można w niej też znaleźć choćby informację o przyznanych punktach karnych, a co jakiś czas dochodzą nowe opcje. Najnowsza to tzw. paszport COVID-owy.

Paszport COVID-owy – od kiedy?

Choć według oficjalnych informacji certyfikat będzie gotowy do pobrania w aplikacji mObywatel i przez Internetowe Konto Pacjenta od 25 czerwca. Tymczasem już teraz niektórzy użytkownicy mają taką możliwość, choć tylko w aplikacji. W całej Unii Europejskiej, certyfikat ma zacząć obowiązywać od 1 lipca.

Paszport COVID-owy – dla kogo?

Certyfikat będzie dostępny w trzech przypadkach. Pierwszy – dla osób, które przebyły koronawirusa, czyli mają status ozdrowieńca potwierdzony testem PCR. Będzie on wydawany 11 dni po otrzymaniu wyniku i będzie ważny przez 180 dni. Drugi przypadek to negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność koronawirusa COVID-19. Wówczas certyfikat będzie wydawany jedynie na 48 godzin. Trzeci przypadek to osoby, które przyjęły jedną (w przypadku szczepionek Johnson&Johnson) lub dwie dawki szczepionki (w przypadku pozostałych rodzajów szczepionek) przeciw COVID-19. Jego ważność to 12 miesięcy.

Paszport COVID-owy – co daje?

Każdy, kto pobierze certyfikat, będzie miał unikatowy kod QR oraz identyfikator, ułatwiający weryfikację danej osoby pod względem ryzyka epidemicznego. Co to oznacza? Że mając taki paszport, nie zostaniemy objęci kwarantanną po wjeździe do kraju, w którym jest ona wymagana ani nie zostaniemy skontrolowani przez służby sanitarne żadnego z tych krajów.

Anoda

Źródło: gov.pl

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X