Miniprojektor – czy warto kupić?

przenosnepl_miniprojektory

Miniaturyzacja w świecie elektroniki postępuje i obejmuje coraz to nowe grupy urządzeń. Jedną z nich są projektory. Producenci, oprócz standardowych wymiarów, coraz częściej oferują projektory, które z łatwością można zmieścić w kieszeni i zabrać ze sobą, np. w podróż. Czy warto kupić taki rzutnik? Jakie są ceny? Dzisiaj właśnie o tym.

Alternatywa dla telewizora

Projektor to bardzo fajna alternatywa dla telewizji. Możliwości jego wykorzystania jest bardzo wiele, a w przeciwieństwie do telewizora, możemy dzięki niemu oglądać filmy na dużym ekranie właściwie wszędzie, gdzie tylko da się je wyświetlić. Szczególnie wygodne są w takich sytuacjach miniprojektory. Nie zajmują wiele miejsca, a przy dobrych parametrach można się cieszyć naprawdę dobrą jakością obrazu.

Parametry

Oczywiście, wiele tutaj zależy do marki i modelu. Porównajmy najtańszy miniprojektor, jaki znalazłam, i jeden z droższych, od producentów o dużej renomie w tym sektorze.

YG300YW LCD

Na Allegro znalazłam tani miniprojektor YG300YW LCD za niecałe 169 zł. Jego wymiary to 12,64 x 8,58 x 4,77 cm, a waga 0,56 kg. Wyświetla obraz w formacie 16:9 z odległości od 0,8 do 2 m. Rozdzielczość obrazu to 320 x 240 pikseli, a maksymalna rozdzielczość to 1920×1080. Projektor oferuje jasność 400-600 ANSI lumenów. Ma wbudowane głośniki i posiada złącza HDMI, MicroSD (TF), USB i Micro USB. 

Optoma ML330 LED

Dla porównania jeden z lepszych na rynku miniprojektorów Optoma ML330 LED, kosztuje 10-krotnie więcej, bo 1699 zł. Jego wymiary to 15,7 x 13,3 x 3,5 cm, a waga 0,46 kg. Format to 16:10, a rozdzielczość 1280 x 800 WXGA. Jasność to 500 ANSI lumenów, co przy zastosowaniu światła LED daje naprawdę dobrą jakość, tym lepszą, że kontrast wynosi 20000:1. Ten projektor również ma wbudowane głośniki i jest wyposażony w złącza Bluetooth (audio), HDMI, wejście Micro SD, dwa wejścia USB oraz złącze LAN, a także interfejs Wi-Fi. Dodatkowo ma złącze AV na bazie 3,5 mm i złącze S/PDIF (także 3,5 mm). Co ważne, jest wyposażony w system Android 4.4, dzięki czemu możemy pobierać i instalować bezpośrednio w urządzeniu różne aplikacje, jak choćby YouTube czy Netflix, a także przesyłać materiały bezpośrednio z sieci.

Czy warto kupić?

Jak widać, tak jak różne są ceny, tak różne parametry. A nawet wśród najtańszych i wśród najdroższych będziemy spotykać często duże różnice. Na pewno kupując dziś taki projektor, trzeba zastanowić się, do czego i jak często będziemy go stosować. Jeśli ma to być obejrzenie od czasu do czasu filmu w łóżku, można wybrać jeden z tańszych modeli. W tym przypadku trzeba się liczyć z gorszą jakością obrazu, którą jednak można „podkręcić” bardzo dokładnie zaciemniając pomieszczenie, w którym odbywa się seans, a także zadbać o odpowiedni ekran lub odpowiednią jasność ściany czy sufitu. 

Bez kabli

Kolejna rzecz – ponieważ kupując typowo mobilny projektor nie chcemy siedzieć w otoczeniu kabli, warto zwrócić uwagę na deklarowaną długość pracy na baterii. 2-2,5 godziny pracy bez podłączania do sieci to wystarczający czas na obejrzenie filmu czy dwóch odcinków ulubionego serialu z Netflixa.

Dzięki akumulatorom, przenośne projektory sprawdzą się też np. w długiej podróży, gdy chcemy puścić dziecku film czy włączyć grę na telefonie – wygodniej i zdrowiej będzie podłączyć miniprojektor i rzucić obraz na oparcie siedzenia z przodu.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Kupując taki projektor powinniśmy, oprócz oferowanej rozdzielczości, jasności i długości pracy na baterii, zwrócić również uwagę na to, czy oferuje interfejs Wi-Fi. Chcemy czy nie, to zdecydowanie ułatwia korzystanie z urządzeń przenośnych. No i znów – jest to mniej kabli.

Czy wybrać technologię DLP, czy LED – nie podejmuję się tutaj doradzania. Jedna i druga ma swoje dobre i złe strony. Więcej miejsca poświęcę temu w innym wpisie.

Na pewno jednak, jeśli tylko mamy na to wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu czy domu, zdecydowanie lepszą inwestycją, gdy chcemy z niego korzystać często, będzie zakup projektora standardowych rozmiarów, gdyż jego parametry będą zawsze zdecydowanie lepsze niż przenośnego.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X