Rusza produkcja ogniw perowskitowych. W Polsce!

przenosnepl_inżynierowie ubrani w białe kombinezony robocze na linii produkcyjnej prezentują ultracienkie perowskitowe ogniwo fotowoltaiczne

Rusza produkcja ogniw perowskitowych. W Polsce!

Pierwsza na świecie fabryka ogniw solarnych na bazie perowskitu rusza we Wrocławiu! Uruchamia ją firma Saule Technologies, założona m.in. przez Olgę Malinkiewicz, twórczynię metody produkcji ogniw fotowoltaicznych z tego niezwykłego surowca.

Co to jest perowskit?

To minerał o niezwykłych właściwościach, występujący najczęściej w postaci tytanianu wapnia (CaTiO3), którego największe światowe złoża znajdują się w górach Uralu. Cechą charakterystyczną całej grupy perowskitów, do której należy, jest regularna struktura kryształów i bardzo dobra absorpcja promieni słonecznych oraz przewodnictwo prądu.

Te właśnie cechy zainteresowały Polkę, Olgę Malinkiewicz, która nie tylko opracowała metodę wytwarzania perowskitowych ogniw solarnych, ale też wspólnie z kolegami, Piotrem Krychą i Arturem Kupczunasem, założyła firmę Saule Technologies.

Perowskit – nieskończone możliwości

Ogniwa wykonane z perowskitu, których produkcję właśnie uruchomiła fabryka zbudowana przez Saule Technologies, mają naprawdę wyjątkowe właściwości. Są nie tylko cienkie, ale też bardzo elastyczne. To pozwala na ich stosowanie na bardzo różnych powierzchniach – choćby na ubraniach. Do tego perowskit cechuje wysoka rozpuszczalność, dzięki czemu można go rozpylać, jak spray lub np. powlec nim szyby w oknach budynków.

Co więcej, perowskitowe panele słoneczne czerpią energię słoneczną nawet wtedy, gdy jest pochmurno, co sprawia, że są pod tym względem bardziej wydajne niż powszechne obecnie panele krzemowe.

Perowskit – rusza produkcja pierwszych ogniw

Firma Saule Technologies jest wspierana przez inwestorów z Japonii oraz spółkę Columbus Energy z Krakowa, która zainwestowała w jej rozwój 10 mln euro. Efektem jest otwarta właśnie we Wrocławiu fabryka, gdzie na powierzchni 5 tys. m2 rozpocznie się wkrótce produkcja ogniw perowskitowych.

Saule Technologies stworzyła już wiele prototypów takich ogniw. Najnowszy wygląda jak kartka formatu A3 i ma zdolność uzyskania energii potrzebnej do naładowania telefonu komórkowego.

Panele z perowskitu produkowane są na elastycznej folii polimerowej, która umożliwia pokrycie właściwie każdej powierzchni. Same ogniwa drukowane są metodą inject przez specjalnie do tego celu zaprojektowane roboty. Cena za metr kwadratowy takiego ogniwa ma wynieść 50 euro, a powszechna dostępność ma być zapewniona do 2022 roku.

Anoda

Źródło: Saule Technologies

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X