Zoox – autonomiczny pojazd Amazona

przenosnepl_wizualizacja światła samochodu w ciemnościach

Amazon debiutuje z autonomicznym pojazdem

Amazon zaprezentuje już za kilka dni swój autonomiczny pojazd, który – jak obiecują twórcy – „jeździ w sposób, którego nikt inny nie pokazał”. Szczegółów technicznych jeszcze nie znamy, jednak co nieco o pojeździe możemy już powiedzieć.

Pojazd jak człowiek?

Twórcy Zooxa mówią o nim, jak o człowieku. Ma percepcję, co pozwala mu prawidłowo ocenić wszystko to, co dzieje się wokół niego nie tylko na drodze, którą jedzie, ale też na sąsiednich. Ma system przewidywania, dzięki któremu może wyprzedzać sytuacje, na przykład – czy dany samochód zamierza skręcić w lewo, czy pieszy przejdzie przez ulicę w niedozwolonym miejscu. Na tej podstawie szacuje przyszłe zdarzenia oraz dostosowuje się do nich. Mapy pomagają mu zaplanować trasę najszybszą i możliwie najbezpieczniejszą oraz odpowiednio zmieniać pasy, przyspieszać, zwalniać itd.

Zobacz film:

Inny niż wszystkie?

Zoox to jednak nie człowiek, tylko autonomiczny pojazd, który podobnie jak „konkurenci” orientuje się w otoczeniu za pomocą kamer, map oraz szeregu czujników. Dzięki temu „widzi”, jakie świeci się światło i czy przez pasy akurat nie przechodzi pieszy. Bezpiecznie skręci w prawo czy lewo także na skrzyżowaniach bez świateł, m.in. dzięki czujnikom, które skanują otoczenie dookoła, sprawdzając czy w pobliżu jest jakiś inny pojazd i z jaką jedzie prędkością oraz w jakim kierunku. Zoox bezpiecznie wymija zaparkowane auta. Zatem „robi” wszystko to, co już z autonomicznych samochodów znamy.

Czym zatem różni się od innych, że mówią o nim, że jeździ jak żaden innych tego typu pojazd? Tego mamy się dowiedzieć 14 grudnia, na kiedy zapowiedziano oficjalną prezentację. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Skąd Zoox?

Zoox to sześcioletni startup, który Amazon, kupił za 1,2 miliarda dolarów z zachowaniem jego – nomen omen – autonomiczności. Firmą nadal rządzą jej dotychczasowi dyrektorzy. – Podobnie jak Amazon, Zoox jest pasjonatem innowacji i swoich klientów. Cieszymy się, że możemy pomóc utalentowanemu zespołowi Zoox w urzeczywistnieniu ich wizji w nadchodzących latach – mówił krótko po transakcji Jeff Wilke, dyrektor generalny Amazon ds. Globalnego konsumenta.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X