Szybkie ładowanie. Czy szkodzi baterii?

przenosnepl_ręka trzymająca ładujący się smartfon szybkie ładowanie

Szybkie ładowanie baterii to coś, w czym dzisiaj trwa prawdziwy wyścig producentów różnego rodzaju akumulatorów. Coraz częściej na naszym blogu piszemy o kolejnych takich wdrożeniach. Pytacie, czy takie ładowanie nie szkodzi baterii. Oto odpowiedź.

Szybkie ładowanie – temat na czasie

Ostatnio pisałam tutaj o rozwiązaniach wdrożonych przez iQOO (Flash Charge) i Qualcomm (Quick Charge). Obydwa oferują technologię szybkiego ładowania, tj. uzupełnienie baterii smartfonu do 50% pojemności w zaledwie 5 minut, a 100% – w 15 minut. Obydwie firmy zapewniają, że jest to całkiem bezpieczne dla baterii. Jak to możliwe? 

Dwa ogniwa, dwie fazy

Zacznijmy od budowy baterii skonstruowanych z myślą o możliwości szybkiego ładowania. Jest to bowiem kwestia kluczowa, od której zależy bezpieczeństwo całego akumulatora. W obu przypadkach zastosowano rozdzielenie baterii na dwa ogniwa, które są połączone ze sobą szeregowo. To pozwala zwiększyć ich napięcie. Ponadto sam proces ładowania takiej baterii jest dwufazowy – najpierw następuje wyrzut napięcia na wyczerpaną baterię, a następnie proces ten zostaje zwolniony, a prędkość i temperatura ładowania zmniejszają się, aby zlikwidować ewentualne skutki pierwszej fazy.

Czy baterię w smartfonie można przeładować?

O tym już pisałam nie raz, ale pytanie to pojawia się dość często. Nie, konstrukcja obecnie stosowanych baterii nie pozwala na jej przeładowanie. Każdy dostępny na rynku akumulator ma system, którego zadaniem jest odcięcie ładunku elektrycznego w momencie, gdy osiąga on 100% naładowania. Nic więc się nie stanie, jeśli zostawisz smartfon podłączony do sieci nawet po tym, jak już będzie w pełni naładowany (np. w nocy). Niemniej warto słuchać zaleceń producentów, którzy podkreślają, że najlepsze i najbezpieczniejsze dla baterii jest jej ładowanie do poziomu 80%. Ale podkreślam – nie będzie dramatu, jeśli zapomnisz odłączyć ładowarkę.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X