mObywatel zrealizuje receptę

mObywatel

Realizacja recepty, dostęp do ważnych informacji podczas pobytu za granicą, a wkrótce także bilety PKP w jednej aplikacji mObywatel. Dotychczas korzystając z niej możemy potwierdzić swoją tożsamość na poczcie czy w urzędzie, trzymać w niej dane dotyczące naszego samochodu czy polisy OC. Niestety, większość tych funkcji działa tylko na Androidzie.

mObywatel, o którym pisaliśmy jakieś półtora roku temu, rozwija się. Od 23 kwietnia 2018 możemy za jego pomocą potwierdzić swoją tożsamość na poczcie czy w urzędach, a niedawno użytkownicy tej rządowej aplikacji otrzymali kolejne udogodnienia. Mogą za jej pomocą zrealizować receptę i otrzymać dostęp do informacji, które będą przydatne w trakcie wyjazdów zagranicznych.

mObywatel – mniej dokumentów

mObywatel to elektroniczny dowód osobisty, wirtualna legitymacja szkolna czy studencka, a także miejsce przechowywania danych Twojego samochodu, takich jak dowód rejestracyjny i polisa OC. Kolejne dodatki to dalsze „odchudzanie” portfela czy torebki z nadmiaru dokumentów, kart itd. Wśród nich znalazła się właśnie recepta, której lekarz już nie musi nam drukować. Już teraz na swoim profilu w Internetowym Koncie Pacjenta możemy zobaczyć podsumowanie naszych wizyt u lekarzy, przepisanych leków, wydanych skierowań itp. Rozszerzenie mObywatela o eReceptę spowoduje, że zrealizujemy ją łatwo za pomocą aplikacji w telefonie. 

mObywatel

eRecepta jak skorzystać

Żeby skorzystać z eRecepty, musimy być zarejestrowani (za pomocą podpisu elektronicznego) na wspomnianym wyżej Internetowym Koncie Pacjenta. Mając jednocześnie eTożsamość aplikacja eObywatel), w aptece wystarczy podać swój numer PESEL i wskazać receptę z naszego konta, którą chcemy zrealizować. Ale proście jest uruchomić aplikację mObywatel, wyświetlić eReceptę i pokazać w aptece wygenerowany przez nią kod QR. Po jego zeskanowaniu recepta zostanie zrealizowana.

Polak za granicą

Drugi moduł – Polak za granicą – to miejsce, w którym gromadzone są wszystkie ważne informacje publikowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Znajdziecie wśród nich adresy i numery telefonów do polskich ambasad i konsulatów, a także informacje na temat tego, co dzieje się w kraju za granicą, w którym aktualnie jesteście. Celem jest przede wszystkim bezpieczeństwo podróżujących Polaków.

eBilet PKP?

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że niebawem mObywatel będzie obsługiwał również bilety PKP. Obecnie, jeśli kupujemy bilety kolejowe przez Internet, musimy się także wylegitymować, jeśli zażąda tego konduktor, a więc potrzebny jest nam dowód osobisty albo legitymacja szkolna czy studencka. Po integracji aplikacji z PKP wystarczy odpalić eObywatela i tam będzie zapisany nasz eBilet. 

Niestety, chociaż chętnie bym popróbowała, większość nowych modułów nie jest dostępna na iPhone’a. A nawet ePojazd, przy którym na stronie ministerstwa nie ma adnotacji „tylko Android”, także na telefonach Apple nie działa.

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X