Psi patrol. Roboty w trakcie pandemii

przenosnepl robot spot patroluje park w Singapurze

Psi patrol testowany jest właśnie w Singapurze. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie to, że „pies” to po prostu robot o imieniu Spot znanej firmy Boston Dynamics. Mimo że Azja to światowy technologiczny gigant, czworonożny robot wzbudza niemałą sensację.

Psi patrol – pies-robot patroluje park

Od 8 maja Spot patroluje miejski park Bishan-Ang Mo Kio. Test robota realizowany wspólnie przez NParks (singapurska Rada ds. Parków Narodowych) i GovTech ma potrwać do 22 maja. Na tablicach informacyjnych w parkowych alejkach podano, że Spot potrafi samodzielnie przemierzać tereny o różnym ukształtowaniu, a jego zadaniem jest pomoc w zapewnieniu spacerowiczom odpowiedniego, bezpiecznego dystansu. Robot emituje w tym celu specjalnie nagrane wiadomości dyscyplinujące ludzi. Dodatkowo Spot ma zainstalowane kamery. Dzięki temu spacerując przez park rejestruje i pomaga oszacować liczbę osób odwiedzających go. 

Praca robota jest kontrolowana zdalnie, ma on też wbudowane czujniki, dzięki którym uniknie kolizji. Wykorzystanie Spota to szansa dla pracowników parku na zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem. Dlatego jeśli test się powiedzie, robot ma patrolować park regularnie, w pełnym wymiarze godzin, w szczególności w godzinach szczytu odwiedzających park.

Roboty w czasach pandemii 

Roboty wyręczają ludzi nie tylko w Singapurze. Nie tak dawno pisałam tutaj o Moxi – elektronicznej pielęgniarce pracującej w Chinach. W doniesieniach prasowych czytamy więcej takich informacji. W USA i Chinach ulice patrolują drony, które nadają komunikaty o zachowaniu odpowiedniego dystansu, często w zabawnej formie, np. „Mycie rąk to dobra zabawa! Och, czekaj … Nie mam żadnych rąk”. Z kolei Uniwersytet Business Breakthrough (BBT) w Japonii zorganizował ceremonię ukończenia szkoły dla studentów przy pomocy robotów. Kończący uczelnię ze swoich domów sterowali robotami ubranymi w odpowiedni strój i mającymi tablety z twarzami studentów w miejscu twarzy. Film z tej niecodziennej ceremonii obiegł cały świat. 

Niewątpliwie, choć pandemia z jednej strony wiele rzeczy zahamowała, z drugiej – z całą pewnością wiele też przyspieszy. Jak choćby udział robotów w naszym codziennym życiu…

Anoda

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X