Koronawirus – jak dezynfekować elektronikę?

koronawirus kobieta czyści smartfon

Koronawirus i kolejne związane z pandemią obostrzenia wymagają od nas zmiany wielu nawyków, a czasem wyrobienia sobie nowych. Na przykład regularne czyszczenie i dezynfekcja sprzętów elektronicznych.

Telefon i komputer – siedliska zarazków

Telefon i klawiatura komputera już od dawna znajdują się w czołówce sprzętów, których dotykamy codziennie, a które mikrobiolodzy uważają za największe nośniki bakterii, wirusów i grzybów. Dlatego nie tylko teraz, gdy trwa światowa epidemia, ale też na co dzień, warto zadbać o ich czystość. Pytanie – jak dezynfekować elektronikę, żeby drobnoustroje zniknęły, a sprzęt nie został uszkodzony. Przede wszystkim – należy robić to regularnie. A poniżej podpowiadamy, jak dbać o poszczególne sprzęty.

Koronawirus na telefonie

Telefon to ten sprzęt, którego w ciągu dnia dotykamy najczęściej, kładziemy na różnych powierzchniach, nosimy w kieszeniach, torebkach itd. Dlatego mimo że zwykle używamy go tylko my, na jego powierzchni osiada i przyczepia się mnóstwo bakterii, wirusów czy grzybów obecnych wokół nas. Na telefonie mogą się przenosić zarazki grypy i innych chorób wirusowych, różnego rodzaju gronkowce, paciorkowce czy bakterie E-coli. Nie bez powodu specjaliści zalecają regularne czyszczenie tego urządzenia, i to kilka razy dziennie. Do tego wszystkiego – nasz łuszczący się naskórek, pot, brud, resztki makijażu itp. To powoduje, że każdy drobnoustrój, który trafi na takie urządzenie, ma doskonałe warunki do rozwoju. 

Jak czyścić i dezynfekować telefon?

Przydatne będą:

  • ściereczki nasączane do czyszczenia okularów
  • alkohol izopropylowy 70%
  • miękka ściereczka (najlepiej mikrofibra)
  • chusteczki dezynfekujące typu Clorox

Do codziennego czyszczenia wystarczą ściereczki nasączane przeznaczone do czyszczenia okularów. Skutecznie pozbywają się zanieczyszczeń i tłuszczów, a w raz z nimi – drobnoustrojów. Do dezynfekcji warto zaopatrzyć się we wspomniany izopropylen w stężeniu 70%. Należy pamiętać o dwóch rzeczach – aby czyścić smartfon co najmniej 2-3 razy dziennie (!), a także aby alkohol rozpylać lub wylewać na ściereczkę, a nie na telefon. Niestety, chusteczki dezynfekujące Clorox, które zaleca Apple, są całkowicie niedostępne. Ale można poszukać innych o podobnym składzie. Czyszcząc smartfon zwracaj uwagę, czy na ekranie albo ściereczce nie ma jakichś okruszków. Zdmuchnij je dokładnie, inaczej możesz uszkodzić wyświetlacz.

Koronawirus na komputerze

Komputer, a w szczególności klawiatura, to również jedno z największych siedlisk zarazków. Najgorzej jest z komputerami, z których korzysta kilka osób. Ale nawet w Twoim własnym pececie roi się od bakterii, wirusów i grzybów. Podobnie jak w przypadku telefonu, złuszczony naskórek, pot, brud, tłuszcz, a do tego jeszcze często resztki jedzenia to idealne środowisko do ich rozwoju. Dlatego o czystość każdego komputera trzeba teraz dbać dużo bardziej niż przeciętnie.

Jak czyścić i dezynfekować komputer?

Przydatne będą:

  • sprężone powietrze
  • patyczki do uszu
  • miękki pędzelek
  • alkohol izopropylowy 70%
  • spray do czyszczenia monitorów
  • miękka ściereczka (najlepiej mikrofibra)

Komputer powinien być wyłączony i odłączony od źródła zasilania. Na początek stosujemy sprężone powietrze, którym wydmuchujemy z klawiatury wszystkie okruchy, kurz i inne zanieczyszczenia. Następnie wymiatamy resztki miękkim pędzelkiem. Kolejny krok to dokładne czyszczenie wszystkich klawiszy. Najlepiej użyć do tego celu patyczki do uszu nasączone alkoholem izopropylowym, którymi starannie, jeden po drugim, czyścimy klawisze i przestrzenie między nimi. Jeśli nie posiadamy alkoholu, możemy do tego celu użyć ściereczki z mikrofibry nasączonej wodą z mydłem. Ale uwaga – powinna ona być bardzo dokładnie odsączona i odradzam stosowania tego sposobu w laptopach, gdzie większość elektroniki znajduje się w obudowie.

Ostatni krok to czyszczenie monitora i urządzeń, takich jak np. myszka. Monitor najlepiej wyczyścić specjalnym sprayem i miękką ściereczką. Myszkę spokojnie możemy umyć ściereczką nasączoną wodą z mydłem lub alkoholem izopropylowym.

Na koniec ważna rzecz – wszystkie czynności wykonujemy w rękawiczkach ochronnych, które następnie uważnie ściągamy, wyrzucamy i dokładnie myjemy oraz odkażamy ręce.

Anoda