Nowy standard HDMI – nowa jakość obrazu i dźwięku

nowy standard hdmi nowa jakosc dzwieku i obrazu

Nowa, lepsza jakość 4K będzie dostępna już w drugiej połowie 2018 roku. To dzięki nowemu standardowi HDMI 2.1. Czeka nas wyższa przepustowość, szybsze odświeżanie i wsparcie dla nowej generacji HDR.

Tym nie do końca zorientowanym przypomnijmy, że HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface) to interfejs, dzięki któremu możliwa jest transmisja nieskompresowanego cyfrowego sygnału wideo i audio bez utraty jakości. Stosujemy go obecnie powszechnie choćby w telewizorach. Dzięki niemu wystarczy jeden kabel, by transmitować jednocześnie wysokiej jakości obraz i dźwięk. Interfejs jest stale ulepszany. W każdym nowym telewizorze 4K mamy obecnie HDMI 2.0. Wkrótce jednak pojawi się wersja 2.1, która zagwarantuje jeszcze lepszą jakość.

Najważniejsze ulepszenia w HDMI 2.1 w stosunku do obecnej wersji to przepustowość rzędu 48 Gb/s, podczas gdy dotychczas w przypadku sygnału 4K Ultra HD jest to 18,2 Gb/s. To oznacza, że nowy interfejs będzie w stanie przesłać nawet sygnał 10K (10240 na 4320 pikseli). Obecnie znany interfejs o największej przepustowości, czyli Display Port 1/3, który daje radę z pasmem do 25,92 Gb/s (czyli rozdzielczość 5120 na 2880 px). No, powiedzmy sobie wprost – wow!

4k-10k-porownanie-obrazow-hdmi

Zwiększy się także odświeżanie z obecnego 60 Hz do 120 Hz dla 4K oraz 60 Hz dla 8K. Pojawi się też rozszerzony zakres tonalny (HDR – ang. High Dynamic Range), co spowoduje, że zarówno kontrast, jak i kolory oryginalnego materiału wideo będą jeszcze bliższe oryginałowi.

Oczywiście, miłośników high-resolution czekać będzie wraz z tą zmianą również zmiana telewizora oraz zaopatrzenia się w urządzenia, które będą obsługiwać HDMI 2.1.

tomArz

Zapisz się do newslettera
i nie przegap żadnej nowinki technologicznej!

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Blog Przenośne

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych na Twój adres email. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych i marketingowych.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X