Nowy standard HDMI – nowa jakość obrazu i dźwięku

nowy standard hdmi nowa jakosc dzwieku i obrazu

Nowa, lepsza jakość 4K będzie dostępna już w drugiej połowie 2018 roku. To dzięki nowemu standardowi HDMI 2.1. Czeka nas wyższa przepustowość, szybsze odświeżanie i wsparcie dla nowej generacji HDR.

Tym nie do końca zorientowanym przypomnijmy, że HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface) to interfejs, dzięki któremu możliwa jest transmisja nieskompresowanego cyfrowego sygnału wideo i audio bez utraty jakości. Stosujemy go obecnie powszechnie choćby w telewizorach. Dzięki niemu wystarczy jeden kabel, by transmitować jednocześnie wysokiej jakości obraz i dźwięk. Interfejs jest stale ulepszany. W każdym nowym telewizorze 4K mamy obecnie HDMI 2.0. Wkrótce jednak pojawi się wersja 2.1, która zagwarantuje jeszcze lepszą jakość.

Najważniejsze ulepszenia w HDMI 2.1 w stosunku do obecnej wersji to przepustowość rzędu 48 Gb/s, podczas gdy dotychczas w przypadku sygnału 4K Ultra HD jest to 18,2 Gb/s. To oznacza, że nowy interfejs będzie w stanie przesłać nawet sygnał 10K (10240 na 4320 pikseli). Obecnie znany interfejs o największej przepustowości, czyli Display Port 1/3, który daje radę z pasmem do 25,92 Gb/s (czyli rozdzielczość 5120 na 2880 px). No, powiedzmy sobie wprost – wow!

4k-10k-porownanie-obrazow-hdmi

Zwiększy się także odświeżanie z obecnego 60 Hz do 120 Hz dla 4K oraz 60 Hz dla 8K. Pojawi się też rozszerzony zakres tonalny (HDR – ang. High Dynamic Range), co spowoduje, że zarówno kontrast, jak i kolory oryginalnego materiału wideo będą jeszcze bliższe oryginałowi.

Oczywiście, miłośników high-resolution czekać będzie wraz z tą zmianą również zmiana telewizora oraz zaopatrzenia się w urządzenia, które będą obsługiwać HDMI 2.1.

tomArz

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację na pliki cookies oraz politykę prywatności. Więcej

Ciasteczka na stronie przenośne.pl umożliwiają Ci najlepsze z możliwych sposobów na przeglądanie naszej witryny. Jeśli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij OK.

X